nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. İnternette Gezinmenizi Hızlandıracak 5 Chrome Eklentisi

İnternette Gezinmenizi Hızlandıracak 5 Chrome Eklentisi

En hızlı internet tarayıcısı denildiğinde akla ilk gelen tarayıcı Chrome’dur. Fakat bazı kullanıcılara göre bu hız yeterli gelmeyebilir. Ayrıca Chrome diğer tarayıcılara göre daha fazla hafıza kullandığı için, düşük özellikli bilgisayarlarda çok daha yavaş çalışır. İyi haber; Chrome tarayıcısını hızlandırmak için sunulan birçok Chrome Eklentisi var.

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
2 0

Sayfaların hızlı yüklenmesinden tutun internette gezinmesine kadar birçok Chrome eklentisi var. Now You Tech ekibi olarak, Chrome’u hızlandıracak en iyi 5 eklentiyi derledik ve size sunmak istedik.

1) Web Boost

İş sayfa yüklemeye gelince, Web Boost harikalar yaratıyor diyebiliriz. Basit bir algoritma kullanan Web Boost, en çok ziyaret ettiğiniz sayfaları derleyip, temel içeriğini bilgisayarınıza kaydediyor. Böylece sayfaya bir sonraki girişinizde, sayfayı daha hızlı yüklüyor. Sık kullandığınız sayfaların her ziyarette tekrar yüklenmesine gerek kalmıyor.

Eklenti, sayfaların 3 kat daha hızlı yüklenmesini iddia ediyor. Web Boost eklentisi etkinken nowyoutech.com ana sayfasını yüklemek 1.5 saniye alırken, eklenti aktif olmadığı zaman aynı sayfa 2.5-3 saniye arası yükleniyor. 3 kat daha hızlı olmasa da sayfanın daha hızlı çalıştığını söyleyebiliriz.

Programın bir diğer özelliği ise; reklamları ve casus programları engelliyor. Bu da sayfaların daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Eklentiyi 2 haftadır kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Eğer sayfanın yüklenmemesi gibi sorunlarla karşılaşırsanız ( Eklenti Yorumlarında okuduğum kadarıyla nadir de olsa bazı sayfaları yüklemiyormuş.) programı o sayfa için kapatıp sayfayı tekrar yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi buradan kurabilirsiniz.

2) Better Browser

Adının da iddia ettiği gibi, Better Browser, sunduğu özelliklerle size daha etkili ve hızlı internette dolaşma imkanı sunuyor. Nasıl mı?

  • Sayfanın sonuna geldiğinizde otomatik olarak diğer sayfaya geçiyor. Böylece diğer sayfaya geçmek için bir tuşa basmanıza gerek kalmıyor.
  • Sayfalara en üste geri dön  butonu koyarak scroll( fare tekerleği) ile üste çıkma zahmetini ortadan kaldırıyor.
  • Sunduğu arama paneli ile birlikte daha hızlı aramalar yapmanızı sağlıyor.
  • Arattığınız kelimeyi klavye ile silmek yerine fare ile bir tıkta silmenize olanak tanıyor.

Eklenti bu özellikleri kullanarak internette %15 daha hızlı gezinebileceğimizi öne sürüyor. Çok uçuk bir hız artışı sağlamasa da internette daha da hızlı gezinmek isteyenler için güzel bir uygulama.

3) The Great Suspender

Bildiğimiz gibi bilgisayar ne kadar yavaşsa, internette gezinmek de bir o kadar yavaş olur. Hele bir de Chrome kullanıyorsak ve çok fazla sekme açıksa bilgisayarımız daha da yavaşlar ve internette gezerken donmalar yaşanmaya başlar. Tam bu durumda The Great Suspender adlı eklentimiz devreye giriyor ve Artık Çok Sekme Seni Yavaşlatmıcak Gardaş! diyor.

Açtığımız her sekme bilgisayarın arka-planında çalışıyor ve bellek yiyor. Eklenti, kullanmadığınız sekmeleri otomatik olarak askıya alıyor ve böylece bilgisayarda yer kaplamasını engelliyor. Askıya alınmış sekmeye geri döndüğünüzde sayfayı tekrar yüklemek için tıkla yazısına tıklayarak sayfayı tekrar açabiliyorsunuz. Ayrıca 2 tıkla sekmeleri elle de askıya alabilirsiniz.

4) GooglePreview

Basit ve yararlı bir eklenti olan GooglePreview, aratma sonuçlarının yanın sayfanın küçük resmini gösterir. Böylece sayfa içeriğinin nasıl olacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz ya da bazı durumlarda sayfayı görsel olarak hatırlamak, sayfanın adını hatırlamaktan daha kolay olabilir. Bu eklenti sayesinde bu tarz bilgileri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Eklenti Google Search, Bing ve Yahoo’ da sorunsuz çalışmakta.

5) Session Manager

Ufak bir zaman ayırmakla ve ihtiyacınıza göre yapacağınız kısa bir ayardan sonra, Session Manager internette işlerinizi çok daha kısa sürede halledebileceksiniz. Eklenti açık olan sayfanızı ve diğer sekmeleri kaydetmenizi ve daha sonra tekrar açmanızı sağlıyor. Böylece yarattığınız başlıklar altında birçok sayfayı kaydedip istediğiniz zaman bir tuşla hepsini açabilme imkanınız oluyor.

Sonuç

Günümüzde her şeyi daha hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz. İnternette gezinmek de bunların arasında. Bir sayfanın açılmasını 4 saniye beklemek istemiyoruz ya da 1 tıkla halledebileceğimiz işleri uzun yoldan yapmak istemiyoruz. Yukarıdaki eklentilerle birlikte günlük internet işlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Her ne kadar çok büyük farklılıklar yaratmayacak olsa da, her saniye değerlidir diyelim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir