nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. İnternetteki Oltalama (Phishing) Tehlikesi

İnternetteki Oltalama (Phishing) Tehlikesi

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
104 0

Sosyal medya üzerinde faaliyet gösteren internet kullanıcıları; bu alanda Facebook platformu üzerinden gerekli seçeneklerle sık sık karşı karşıya gelebiliyor.

Yaklaşık olarak 2 milyar kullanıcısı olan Facebook sosyal medya sitesinde zaman zaman dolandırıcılık unsurlarına da yer verilmekle beraber; insanların bu tür durumlardan uzak durarak; bu alanda sürekli dikkatli olmaları da öneriliyor.

BTK tarafından yapılan uyarılar sonrasında sosyal medya üzerinden yapılan siber saldırıların oldukça yoğun bir biçimde gerçekleştiği ifade edildi. Android işletim sistemi içeren akıllı telefonlara yollanan virüsler ile beraber insanların sosyal medya hesaplarına sızarak kişisel bilgilerinin kolay bir biçimde ele geçirilmesi mümkün olduğu belirtiliyor. Oltalama olarak tabir edilen bu tür işlemler sonrasında da birçok insanın mağdur konuma geldiği ifade edilerek; bu alanda teknolojik unsurların daha da dikkatli bir biçimde kullanılması gerektiği de söyleniyor.

Güvensiz E-Postala ve Spam Bildirimleri

Bu tür bir virüs tehlikesine maruz kalmamak adına yapılacak olan tek şey; güvenilir olmayan bildirimleri açmamak olacaktır. güvensiz e-postaları ve spam bildirimlerini tıklamayarak; kullanmakta olduğunuz aygıtlardan virüsleri uzak tutarak; kişisel bilgilerinizin üçüncü şahıslara ulaşmasına da engel olabilirsiniz. Bu sayede de aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmayı sürdürmekle beraber; aynı zamanda kişisel bilgilerinizi de güvenli bir biçimde korumayı da sürdürmeye devam edebilme imkanına erişebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir