nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. iPhone 14 Pro Serisine Özel Özellikler

iPhone 14 Pro Serisine Özel Özellikler

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
739 0

Apple’ın üst düzey iPhone 14 Pro’su tüketicilerden yoğun bir ilgi görüyor. Her iki iPhone 14 Pro modeli de “Dinamik Ada”, 48 megapiksel kamera ve yükseltilmiş A16 Bionic işlemci gibi yeni özelliklerle yüklü olarak geliyor. En son model ve en iyi teknolojiyi isteyenler için Apple’ın üst düzey Pro serisi tam size göre.  iPhone 14 Pro veya 14 Pro Max’e yükseltme yapmayı planlıyorsanız, size bu  seriye özel olan özelliklerden bahsedeceğiz.

Dinamik Ada

iPhone X’in çıkışından bu yana her modelde iPhone’da bulunan çentik gitti. iPhone 14 Pro serisi bunun yerine Apple’ın “Dinamik Ada” adını verdiği, donanım ve yazılım arasındaki çizgiyi harmanlayan yeni bir şekil değiştiren görüntüye kavuşuyor. Kameranın ön yüzünün etrafında siyah bir şekil beliriyor ancak Apple’ın akıllı uygulaması sayesinde dinamik olarak şekil ve biçim değiştirerek bir tür ikinci ekran haline geliyor. Kullanıcılara AirPods’un ilerleme durumu ve pil ömrü hakkında bilgi vermek ve medya oynatma gibi canlı widget’lar için kullanılabiliyor. Dinamik Ada, çok uzun zamandır akıllı telefonlarda görülen en iyi donanım/yazılım tasarım unsurlarından biri.

ProMotion Ekran

iPhone 14 Pro’ya özel bir diğer özellik de 120Hz yenileme hızına sahip olan ekran.  ProMotion ekran ilk olarak 2017’de iPad Pro’da piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Apple 120Hz ekranı iPhone’a genişletti ancak bunu üst düzey modellerle sınırlı tuttu. ProMotion ekran, telefonun ekranının 120 kez iki kat daha fazla güncellenmesini sağlıyor. Bu da akıcı kaydırma, daha hızlı oyun oynama ve gelişmiş yanıt verme özelliği sağlıyor. Ayrıca adaptiftir, yani ihtiyaç duyulmadığında pil ömrünüzü tüketmez. Buna karşılık, hem iPhone 14 hem de iPhone 14 Plus saniyede 60 kez yenilenen standart bir 60Hz ekrana sahiptir.

A16 Biyonik

Performanstan bahsetmişken, iPhone 14 Pro serisi Apple’ın A16 Bionic işlemcisinden güç alıyor ve üst düzey modellerle sınırlı olduğu biliniyor. Selefi A15 Bionic ile karşılaştırıldığında A16 yüzde 30 daha az güç kullanıyor. Kıyaslamaları bir an için kenara bıraksanız bile, A16 Bionic daha iyi pil ömrü ve gelişmiş performans sunuyor. iPhone 14 Pro’da video düzenleme gibi ağır iş yükleri gerçekleştirdiğinizde bu açıkça görülebiliyor.

Her Zaman Açık Ekran

iPhone 14 Pro ve 14 Pro ayrıca telefon kilitli olduğunda ve aktif kullanımda olmadığında bile saati ve tarihi gösteren her zaman açık bir ekrana sahip olacak. Bu mümkün çünkü Pro modelleri Apple’ın LPTO OLED ekranının gelişmiş bir versiyonuyla geliyor ve yenileme hızlarını 1Hz’e düşürmelerine izin veriyor. Apple’ın her zaman açık ekranı yalnızca iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ile sınırlı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir