nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
310 0

İstanbul’un her yeri gibi Avrupa yakası da bir başkadır. İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler arasında ilk adres ise Nusretiye camidir. İlk ismi Arabacılar Cami olan Nusretiye Cami, III. Selim döneminde inşa edilmiştir. Ahşap malzemelerden inşa edilen Arabacılar Cami’ si Firuzağa yangınından sonra yardımların dağıtıldığı yer olduğu düşünüldüğü için adını da buradan aldığı var sayılmaktadır.

Nusret yardım dağıtan demektir ve yeni çeri ocağının kaldırılması ile bu cami dikilip Nusretiye adı konulmuştur ve cami Sultan II. Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Bazı düşüncelere göre ise cami yeni çeri ocağının kaldırılması anısına dikilen bir anıt görevi de görmektedir. İstanbul’ un en ince minareli camisi olma özelliğini taşıyan caminin döşemesi mermerden yapılmıştır.

Akaretler Tarihi Sıraevler

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerlerden tarihin olaylarını yansıtan bir diğer adresi ise 1875 yılında yapılan sıra evler oluşturmaktadır. Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılan bu evler, saray lojmanları olarak kullanılmıştır. Sarayın muhafızları ve ağaları bu evlerde ikamet etmişlerdir; ancak evin en önemli özelliği yangınlara set çekmek için yapılmış olmasıdır. O dönemde Beşiktaş’ ta ki evlerde 10-15 yılda bir büyük yangınlar meydana geldiği için Dolmabahçe Sarayı’nın çevresi yüksek taşlarla çevirtilmiştir. Bu evlerde yangın taşları geçtiğinde saraya gelmeden bir engel oluşturması için yapılmıştır.

Malta köşkü ise Yıldız Sarayı köşklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dönemin en ilginç sivil mimari tarzını yansıtan köşk Yıldız parkı içinde yer almaktadır.

Esma Sultan Yalısı

Esma Sultan yalısı ise Ortaköy’ de bulunan harika bir yapıdır. Bu yapı geçmişten günümüze gelene kadar yarısı yanmıştır. Üstü açık bir yalı olan Esma Sultan yalısı, Esma Sultan’ a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Harika mimarisi ile insanı büyüleyen bu yalı günümüzde ‘İstanbul Uluslararası Caz Festivali’ ve İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’nin yapıldığı yerdir.

Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakasında gelinir de bebek görülmeden gidilmez. Bebeğe gelmişken de meşhur badem ezmesinin tadına mutlaka bakılmalıdır. Bebeğin en önemli tarihi yapılarından birini ise Aşiyan müzesi oluşturmaktadır. Bu müze Tevfik Fikret’ in yaşadığı evdir ve ilk olarak Edebiyat- ı Cedide Müzesi olarak açılmıştır.

Tabi ki Avrupa yakasında tarihe adını vuran ve İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde Anadolu Hisarı’nın tam karşına yaptırılan Rumeli Hisarı. Rumeli Hisarı’nda tüm boğaz sizindir ve boğazın her yerini çok net görebileceğiniz bir konumdadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans kuvvetlerine karşı yaptırılan bu yapı dört ay gibi kısa bir sürede inşa edilmiştir.

İstanbul’ un fethi sırasında tarihe damgasını vuran bu hisar İstanbul’ un fethinden sonra yeniçerilerin cezalandırıldığı bir hapishane olarak kullanılmıştır. Rumeli Hisarı orta çağ askeri mimarisinin en güzel örneklerinden birini teşkil etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir