nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya’da Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
89 0

İtalya’da Gezilecek Yerler, arasında pek çok mekan ve müze göze çarpmaktadır. Sanatın hâkim olduğu bu şehirde gezilecek yerlerin çoğunluğunu da sanat eserleri oluşturmaktadır. İtalya denilince akla ilk gelen yer tabi ki Roma’dır.

Roma’ da gezilecek pek çok yer mevcuttur. Capitoline müzesi ve Forum, Roma’ nın ünlü yedi tepesinden en yükseğini oluşturmaktadır. Vatikan ise Roma’ da her çağda gündeme oturan yerler arasındadır. Sistine Şapeli Vatikan’ da yer alır. Sistine Şapeli, günümüzde Vatikan Müzeleri ne dâhil edilmişti. Sistine Şapeli’ nde 15. Yy İtalyan ressamların eserleri yer almaktadır. Fontana di Trevi aşk çeşmesi olarak da bilinen bu çeşmede klasik ve Barock dönemlerine özgü mimari unsurlar yer almaktadır. Batıl inanca göre çeşme başında dilek tutup ters bir şekilde iken para attığında dileğin kabul olmaktadır.

Floransa ise İtalya’nın sanat merkezidir. Sadece Floransa’ da bile gezilecek o kadar çok yer vardı ki… Floransa’yı sanatta ayrı bir yerde tutan en önemli etmen ise burada yetişen sanatçılardır. Floransa Michalengelo, Leonardo da Vinci, Dante, Machiavelli, Galileo ve Medici gibi ünlü sanatçıların şehridir. Yürüyerek gezilebilecek küçük bir şehirdir ancak gezilecek çok fazla mekanı bulunmaktadır. Şehre ilk adımını basanlar için ise şehirdeki otobüsleri tavsiye edebilirim. Şehirde sürekli tur yapan turist otobüsleri sizi şehirde görmeniz gereken her yere götürecektir. Her karesi sanat dolu olan bu şehrin her adımı gezilmeye değerdir.

İtalya’da gezilecek yerler arasında su üzerine kurulan rüya gibi bir şehir olan Venedik var sırada. Şehir Çan Kulesi ve Doge Sarayları ile ünlü olup meşhur ressam evlerinin de olduğu şehirdir.

İtalya’da Gezilecek Yerler

Tabi İtalya denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Milano. Milano’ da alışveriş yapmak isteyenler ya da hediyelik eşya almak isteyenler için Galleria Pasajı iyi bir seçenek olacaktır. Bu pasajın en ünlü dükkanı olan Prada’yı de ziyaret edebilirsiniz. Şehrin kuzeyinde ise Triennale adında bir müze ile karşılaşacaksınız. Dünyaca ünlü olan bu müzede yılda bir defa düzenlenen ‘’Salone del Mobile’’ mobilya ve tasarım fuarı da düzenlenmektedir.

İtalya’da gezilecek yerler arasında Torino da unutulmamalıdır. İtalya Birliği’nin ilk başkenti olan Torino Alp dağlarının eteklerinde konumlandırılmıştır. Torino’ da kalacak yerler arıyorsanız görkemli bir şatoda kalma fırsatına da sahipsiniz. Üç kardeşe ait olan Alfieri Şatosu’nun bir bölümü restoran bir bölümü ise otel olarak inşa edilmiştir.

İtalya’ da gezmek olur da meşhur Pizza Kulesi’ni görmemek olmaz tabi. Pisa şehrinin Katedral meydanında yer alan çan kulesi meşhur Pizza Kulesi’dir. Pizza Kulesi’nin 7 katında çan vardır ve 8. Katı silindir şeklindedir. Pizza kulesi ise güneye doğru eğilim göstermektedir ve inşa edildiği günden itibaren güneye doğru eğilmektedir. Bunun sebebini ise Pizza Kulesi’nin inşa edildiği yumuşak zeminli toprak oluşturmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir