nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kalori Alımını Azaltmak İçin İpuçları

Kalori Alımını Azaltmak İçin İpuçları

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
1 0

Kilo vermek için alınan kalori miktarının azaltılması zorunludur. Eğer aldığımızdan çok daha fazla kalori tüketirsek, vücudumuz enerji sağlamak için yağ stoklarını kullanmaya başlayacak ve dolayısı ile kilo vereceğiz. Eğer tükettiğimizden çok daha fazla kalori alırsakta kullanmadığımız miktar vücudumuzda depolanarak kilo alacağız.

Kalori azaltmakla kastedilen kesinlikle şiddetli bir düşüş yapmak ya da tamamen yemeyi bırakmak değildir. Bu şekilde işleyen bir beslenme programında ancak vücuttaki su atılır ama yağlar yakılamaz. Açlıktan ölmeden, kalori kısıtlaması yapılmadığında metabolizma yavaşlayarak bu düzene alışacak ve yağları değil kasları kaybedeceğiz.

Kalori kısıtlamasında birinci kural öğün atlamamak. Öğün atlamadan düzenli yenilen her yemeğin işlenmesi için vücut çalışacak ve metabolizma böylelikle hızlanacaktır. Atlanılan her öğün, diğer öğünde fazlası ile vücut tarafından alınır.

Çok yağlı, çok şekerli yememek.

Daha yavaş yemek. Normal şartlarda insanlar 10 ila 20 dakika içinde doyma sinyalini beyne gönderirler. Doyma mide ile değil beyin ile olur. 10 dakika içinde hızlı da yesek yavaşta yesek beyin doyma sinyalini almayacağından hızlı yiyerek gerektiğinden daha fazla besin alınır. Yavaş, iyice çiğneyerek yemek gerekmektedir.

Yemekten yarım saat önce bir fincan su içmek.

Mide biraz baskılandığı için fazla yemeyi önler.

Daha çok lifli gıda yemek.

Diyet içecekler tüketmemek.

Diyet içeceklerinin içindeki tatlandırıcının iştahı açtığı kanıtlanmıştır.

Sormaktan çekinmemek evde yenilmeyen her yemeğin içinde ne olduğunu öğrenmek faydalı bir yöntemdir. Masum sanılan bir sandviç bir mayonez deposu olabilir.

Salata sosu anlayışını değiştirmek salatalara bol mayonez içeren soslar yerine basitçe limon ve az miktarda zeytinyağı kullanmak toplamda önemli bir kalori kısıtlaması sağlar.

Abur cubur stoklarını ortadan kaldırmak. Dolap ya da çantalara gizlenmiş yüksek kalorili ürünleri kendinden uzaklaştırmak ideal bir yoldur.

Tabaklar yerine kaseleri, bardaklar yerine küçük fincanları kullanmak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir