nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kalp Hastalığının 5 Belirtisi – Uyarıları Dikkate Alın

Kalp Hastalığının 5 Belirtisi – Uyarıları Dikkate Alın

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
4 0

Dünya sağlık örgütünün istatistiklerine göre, her yıl dünyada 17 milyon insan kalp yetmezliğinden ölüyor. Kalp hastalıkları her yıl daha da çoğalıyor. Bugün kalp krizi 30-35 yaşındaki erkekler arasında da arttı. Kalp giderek etkinliğini kaybetmesi öncesinden belli belirtilerle uyarıyor. Belirtilere dikkat edin, eğer bu belirtilerden 3’ü sizde varsa acil doktora gidin.

Kalp Hastalığının 5 Belirtisi – Uyarıları Dikkate Alın

Nefes Yetersizliği Derin Nefes Alamamak

En hafif nefes darlığı bile %90 durumunda kalbe bağlı olur. Eğer en hafif iş sırasında bile nefes darlığı varsa, hatta uzandığında bile sanki nefesiniz yetmiyorsa, o zaman kardiyolojiye gitmeyin vaktidir. Kalp krizi öncesi insan oturduğu uyumaya meyilli olur, çünkü uzandığında nefesi yetmiyor.

Ödem ve Şişkinlik

Kalp normal tam kapasite ile çalışmıyorsa, kan tüm sıvıyı üretemiyor, o zaman şişkinlik oluşur. El-ayak ve parmaklarda şişme kalpten şüpheye yol açmalıdır.

Kalp Çarpıntısının Artması

Eğer kalp çarpıntısı, ritmi çok artıyorsa ve sürekli olarak kalıyorsa, o zaman ciddi kalp hastalıkları eşiğinde olduğunuzu düşünün.

Ağrı

Ağrı sadece kalbin üstünde olmuyor. Karın, boyun, sırt, omuz, kol el, hatta çene ağrıları da kalpten kaynaklanabilir. Aniden tutabilir, zayıf ağrı olabilir, birkaç günden birkaç haftaya kadar devam edebilir. Onu çok vakit kas, mide, nevralji, diş ağrıları ile karıştırılır. Bunu kontrol etmek için basit bir örnek: ağrı sırasında dil altına nitrogliserin koyun. Eğer ağrı azalsa, iyileşme olsa, demek ki, sorun kalptedir.

Horlamak ve Uykuda Nefes Almanın Kötüleşmesi

5 yıl boyunca horlama ve uykuda nefes tıkanması tedavi yaptırmayan insanın miyokart enfarktüsü olma riski %50 artıyor. Genellikle, horlayan insanlar gelecekte kalple başları dertte olacağını bilsin ve tedbirli davransın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir