nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kanser Hastalığı ile İlgili İnsanların Bilmesi Gereken Gerçekler

Kanser Hastalığı ile İlgili İnsanların Bilmesi Gereken Gerçekler

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
4 0

Kanser Hastalığı ile İlgili İnsanların Bilmesi Gereken Gerçekler, Amerikan Onkoloji Derneği verilerine göre, her gün ortalama 1500 kişi kanserden ölmektedir. Ölümcül bir hastalık olan kanser hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizlere sunacağız. Araştırmalara göre, kanser hastalığına bulaşmada ilk ihtimaller fiziksel egzersizlerin yapılmaması, radyasyona maruz kalma, obezite, sigara ve kirli havadır. Daha çok kadınlarda görülen meme kanserine erkeklerde de rastlamak mümkündür. Meme kanserine yakalanan kadınların çoğu sigara içenlerdir. Cilt kanseri de bu hastalığın en yaygın türlerindendir. Tarihte tek bir nedenden kaynaklanan en büyük kanser hastalığı faciasına “Çernobil” olayı sırasında rastlandı.

Kanser Hastalığı ile İlgili İnsanların Bilmesi Gereken Gerçekler

Her insanın vücudunda gün boyunca 200-1000 arası kanser hücreleri oluşur. Fakat sağlıklı insan vücudundaki bağışıklık sistemi bu hücreleri yok ediyor. Kanser hücreleri milyon ve milyara ulaşmadan ortaya çıkmıyor. Eğer insanın bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa o zaman bu hastalığın ortaya çıkma riski fazladır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre, doğru beslenmemede yüzde 70 bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Haddinden fazla kullanılan süt, kahve, çay, asit ve şeker kanser hastalığının oluşmasına neden olan gıdalardır. Kanser hastalığının tedavisinde hastalara uygulanan radyo ışın vücuttaki zararlı hücrelerle birlikte sağlıklı hücreleri de yok eder. Dolayısıyla da bu hastalığın tedavisi sırasında kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek gibi önemli organlar zarar görebilir. Kansere sadece insanlarda değil, hayvanlarda da bulunur. Kirli hava akciğer yanı sıra, mesane kanserini de yaratabiliyor.

Dünyada Kanser Hastalığı

İtalya’da eğitim gören köpekler koklayarak kanser hastalığını tespit edebiliyorlar. İdrar örneklerini koklayan köpekler prostat kanserini buluyorlar. Tecrübeli köpekler bu hususta yüzde 98 oranında beceri gösterdiler. Bir adet sigaranın içinde 4800 zehirli madde var. Bunlardan 70’i kanser hastalığına yol açan kanserojen maddelerdir.

Fakir ülkelerde kanser hastalığı riski daha fazladır. Kanser hastalığı yüzde 5-10 oranında kalıtsal olabiliyor. Kadın veya erkek fark etmez, evli olan insanların bu hastalığa yakalanma riski daha azdır. Fakat yukarıda saydığımız beslenme, zehirli maddeler vb. bu gibi faktörler de önem taşıyor. Temiz ve güçlü oksijen zararlı hücreleri yok etmeye gücü yeter.

Uzmanlar insanlara dağlık, havası temiz olan bölgelerde bulunurken derinlemesine ve çok nefes almalarını öneriyor. Bugüne kadar dünyada 28 milyon insan bu hastalığa galip gelmeyi başardı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir