nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Kanseri Erkenden Nasıl Teşhis Edersiniz?

Kanseri Erkenden Nasıl Teşhis Edersiniz?

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
218 0

Kanser hakkındaki tıbbi bilgi hiçbir zaman bugünkü kadar büyük olmamıştı. Kanser günümüzde pek çok vakada tedavi edilebilmektedir. Ancak bunun için ön koşul, hastalığın mümkün olduğunca erken tespit edilmesidir. Tümör erken evrede tespit edilirse, bazı kanser türlerine yakalanan her on hastadan dokuzu tedavi edilebilmektedir. Bununla birlikte, 20 yaş üstü her iki kadından sadece biri ve 45 yaş üstü her beş erkekten biri ücretsiz kanser tarama muayenelerinden yararlanmaktadır.

Kanserin İlk Evrelerinde Tedavi Mümkündür

Bazen çok hızlı gerçekleşebilir. Şans eseri, duşta göğsünüzde daha önce olmayan bir şey hissedebilirsiniz. Ön kolunuzdaki doğum lekesi daha fazla koyulaşabilir. Aniden belirsizlikler ortaya çıkar ve kötü bir teşhis korkusu içinizi kaplar. “Meme kanseri taramasına ne sıklıkla gitmelisiniz?” gibi sorular kafanızın içinde dönüp durur. Şimdi eğitimli bir göze sahip olmak önemlidir, çünkü erken müdahale netlik sağlar ve tedavi seçeneklerini iyileştirir.

Kansere İşaret Edebilecek 10 Belirti

Belirtiler genellikle kanser büyüdüğünde, komşu organlara, kan damarlarına veya sinirlere baskı yaptığında veya nüfuz ettiğinde ortaya çıkar. Ancak ateş, kilo kaybı ve gece terlemesi gibi, çoğunlukla hızlı büyüyen tümörler tarafından tetiklenen genel semptomlar da vardır. Semptomların çoğu başka hastalıklar tarafından da tetiklenebilir. Bununla birlikte, bu tür belirtiler kaybolmazsa veya daha da kötüleşirse, doktorunuz tarafından açıklığa kavuşturulmalıdır.

Bu Belirtiler Şunlardır:

 • Nedeni bilinmeyen 5 kg’dan fazla kilo kaybı
 • Ateş
 • Gece terlemeleri
 • Yorgunluk ve bitkinlik
 • İştahsızlık, yutma güçlüğü, karın ağrısı, bulantı, kusma
 • Vücutta ele gelen yumrular, memede yumru veya kalınlaşma
 • Tanımlanabilir bir neden olmaksızın yeni başlayan ve bir daha geçmeyen ağrı
 • Kanayan yumrular, yeni bir ben veya bir benin değişmesi (renk, kalınlık, dış hat, boyut, yüzey) gibi cilt değişiklikleri.
 • Gözlerde veya ciltte sarı renk değişikliği veya solukluk
 • İnatçı öksürük veya ses kısıklığı

Kanser Teşhisi: Bir Doktor Kanseri Nasıl Tanır?

Semptomları doğru sınıflandırabilmek için tıbbın geniş bir alet kutusu vardır. Her şeyden önce anamnez, yani şikâyetlerin tam olarak sorgulanması, nasıl ve hangi vesileyle fark edilir hale geldiğidir. Bunu klinik muayene takip eder. Anormallikler her zaman çıplak gözle görülemez veya elle hissedilemez. Bununla birlikte, doktorlar kanser şüphesini dışlamak veya doğrulamak için daha ileri tetkikler yapabilir veya başlatabilir.

Kanser Taraması Fark Yaratır

Kanser taraması, bir hastalığı erken bir aşamada tespit etme fırsatı sunar. Tedavi daha sonra doğrudan başlatılabilir. Bu, hastanın görünümünü önemli ölçüde iyileştirir. İstatistiklere bakıldığında, 1980 öncesinde tüm kanser hastalarının üçte ikisinin hastalıklarından öldüğü görülmektedir. Bugünün istatistikleri farklı görünüyor. Onlara göre, tüm hastaların yarısından fazlası kalıcı bir tedaviye güvenebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir