nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kolayca Uyumanızı Sağlayacak 4-7-8 Yöntemi

Kolayca Uyumanızı Sağlayacak 4-7-8 Yöntemi

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 3 dk okuma süresi
133 0

Uykuya dalmak veya anksiyeteden kurtulmak asla 1-2-3 kadar kolay olmayabilir, ancak bazı uzmanlar – 4-7-8 –  gibi farklı sayı dizisinin beyni kandırmaya çok daha yakın olduğuna inanıyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde klinik tıp doçenti olan Dr. Raj Dasgupta, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, 4-7-8 tekniğinin, dört kez nefes alıp yedi kez tutmayı ve sekiz kez nefes vermeyi içeren bir gevşeme egzersizi olduğunu söyledi.

“Rahatlatıcı nefes” olarak da bilinen 4-7-8 yöntemi, nefes düzenleme yogası olarak da bilinmektedir. Bu uygulama eski köklere sahiptir, ancak 2015 yılında bütünleştirici tıp uzmanı Dr. Andrew Weil tarafından kanıtlanmış ve popüler hale getirilmiştir.

4-7-8 Metodu Nasıl Uygulanır?

Weil’e göre, 4-7-8 yöntemi herhangi bir ekipman veya özel bir ortam gerektirmemektedir, ancak egzersizi ilk öğrendiğinizde sırtınız dik oturmalısınız. Robbins, sakin ve sessiz bir yerde pratik yapmanın yardımcı olabileceğini söylemektedir. Alıştıktan sonra tekniği yatakta uzanırken de kullanabilirsiniz.

Tüm uygulama boyunca, dilinizin ucunu üst ön dişlerinizin arkasındaki doku çıkıntısına yerleştirin, çünkü ağzınızdan dilinizin etrafından nefes veriyor olacaksınız. Weil’e göre daha sonra aşağıdaki adımları izleyin:

  • Bir vınlama sesi çıkararak ağzınızdan tamamen nefes verin.
  • Ağzınızı kapatın ve zihninizden dörde kadar sayarak burnunuzdan sessizce nefes alın.
  • Nefesinizi yediye kadar tutun.
  • Sekize kadar sayarak ağzınızdan vınlama sesi çıkararak nefes verin.
  • Toplam dört nefes döngüsü için işlemi üç kez daha tekrarlayın.

Weil’e göre, önce dört, sonra yedi ve sonra sekiz sayma oranını korumak, her aşamada harcadığınız zamandan daha önemlidir. Nefesinizi tutmakta zorlanıyorsanız, egzersizi hızlandırın ancak üç aşama için oranı tutarlı bir şekilde koruyun. Pratik yaparak yavaşlatabilir ve giderek daha derin nefes alıp vermeye alışabilirsiniz. Böylelikle günün stresini ve yorgunluğunu bu yöntemle atmış olacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir