nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
84 0

Kuşadası her ne kadar yaz tatilleri için güzel bir tatil mekanı olarak geçiyor olsa da tarihi dokusu ve doğal güzellikleri onu diğer tatil mekanlarından daha farklı yapmayı başarmıştır. Kuşadası’nda gezilecek yerler yazımızda sizlere Kuşadası’na gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızda sizlere belirttiğimiz yerleri görmeden tatilinizi sonlandırmayın!

Güvercin Kalesi

Güvercin Kalesi, Kuşadası’nın en güzel simgelerinden birisi olarak görülmektedir. Adaya adını veren bu kale Mora isyanlarının görüldüğü sırada bölgeyi koruması için yapılmıştır. Karaya bir yol ile bağlantılı olan kaleye giriş sırasında bir ücret ödemezsiniz. İçerisinde çay bahçeleri ve kafeteryalar yer almaktadır.

Magnesia Antik Kenti

Tarihi gezileri seviyorsanız Kuşadası bu özelliğe da sahip olan bir lokasyon olmasıyla dikkat çekiyor. Magnesia Antik Kenti, görenleri kendisine hayran bırakabilme özelliğine sahiptir ve ziyaretçilerin her geçen gün artmasıyla beraber değeri daha iyi bir şekilde anlaşılmıştır. Bu kentten çıkan eserlerin Londra’dan Paris’e kadar birçok şehirde sergilendiğini söyleyebiliriz.

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, Tanrı Zeus’un kardeşi Poseidon’u sinirlendirdikten sonra sakinleşmesi beklemek için gittiği bir mağara olarak anılıyor. Mağarada tuzlu ve tatlı suyun birbirine karışarak oluşturduğu doğal ve soğuk maden suyu benzeri yapıdaki su insanları gençleştiren bir iksir gibidir. Zaman geçirdiğiniz süre boyunca sıkılmayacağınız konumlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Sadrazam Öküz Mehmet Paşa’nın 1618 yılında yaptırdığı bu kervansaray günümüze kadar korunmayı başarmıştır. Harika bir şekilde muhafaza edilen kervansaray restorasyon yapıldığı zaman da modern bir şekilde yapılmıştır. Fakat tarihi dokusu bozulmamasına dikkat edilmiştir. Mimarisi ve çevresindeki sosyal yapısıyla dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı sadece ülkemizde bulunan endemik bitki türleriyle sizlere tam bir tabiat şöleni sunuyor. Tuzlu ve tatlı suyun kesişim noktası olan park farklı kuş türlerini de bünyesinde barındırmaktadır. El değmemiş olan minik plajları da sizleri etkilemeyi başaracaktır.

Sevgi Plajı

Eğer deniz kum ve güneş sizin için vazgeçilmezse Kuşadası bu konuda tercih edebileceğiniz mekanlar arasında yerini almayı başarıyor. Ege’nin serin sularının en temiz halini bu plajda görebilirsiniz.

Efes Antik Kent

Efes Antik Kentin İzmir’de olduğunu biliyoruz. Fakat bulunduğu konum gereğiyle Kuşadası’na 20 dakikalık mesafede yer almaktadır. Bu yüzden Kuşadası’na gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken mekanlar arasında yer alıyor. Doğal ve tarihi yapısını hiç bozmayan Efes, neolitik güzelliğiyle özellikle dikkat çekmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

Kuşadası’nda olmayan fakat konumu gereği yakın olan mekanlardan birisi de Meryem Ana Kilisesi’dir. Hıristiyan aleminin hac noktası olarak görülen Meryem Ana Kilisesi her yıl yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Eğer kiliseye yoğun olduğu bir zamanda giderseniz bir anlatıcıyla beraber kilisenin tarihini dinleyebilirsiniz.

Kuşadası Çarşısı

Kuşadası’na gittiğiniz zaman sevdiklerinize hediye alarak geri dönmek isteyebilirsiniz. Kuşadası, hediyelik eşyaları, çeşit zenginliği ve çok sıcak kanlı olan esnaflarıyla beraber sizlere birçok mağaza sunmaktadır. Çarşıda gezdiğiniz süre boyunca bu zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Alışveriş yapmanın yanı sıra sadece etraftaki mağazalara bakarak bile koca bir gün geçirebilirsiniz.

Gazibeğendi Tepesi

Kuşadası’nın mağazasının eşsiz olduğunu söyleyebiliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bu tepeden Kuşadası’na baktığı zaman manzarayı daha çok sevmiş. Tepenin adının Gazibeğendi olmasının sebebi de budur. Siz de bu tepeden Kuşadası’na baktığınız zaman Kuşadası’nı çok seveceğinize eminiz.

Barlar Sokağı

Her tatil yerinde olduğu gibi Kuşadası’nda da Barlar Sokağı vardır. Barlar Sokağı’nda gidebileceğiniz birçok mekan yer alıyor. Eğer gece hayatını seviyorsanız bu mekanlardan birisine gidebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir