nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Kuzey Işıklarını Görebileceğiniz En İyi 8 Yer

Kuzey Işıklarını Görebileceğiniz En İyi 8 Yer

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 7 dk okuma süresi
78 0

Kuzey Işıklarını görmek ister misiniz? Alaska’dan İsveç’e, size Aurora’yı görebileceğiniz en iyi yerleri gösteriyoruz. Bulması zor ama izlemesi çok daha muhteşem: Kuzey Işıkları – Aurora Borealis veya Kutup Işıkları olarak da bilinir. Hayatınızda bir kez olsun gece gökyüzünün rengârenk parladığını görmeyi hayal etmediniz mi? Biraz şans ve yeterli hazırlık ile bu hayal yakında gerçeğe dönüşebilir! Burada size bu muhteşem doğa manzarasını canlı olarak deneyimleyebileceğiniz en iyi destinasyonları gösteriyoruz. Alaska’dan Finlandiya’ya, hepsi burada! Kuzey Işıklarını Görebileceğiniz En İyi 8 Yer yazımız sizlerle.

1. Island

İzlanda muhtemelen kuzey aurorasını görmek için en uygun ve erişilebilir yerdir. Kuzey Işıkları’nın İzlanda’nın hangi bölgesinde daha iyi gözlemlenebileceğini söylemek zordur, ancak son yıllarda renkli ışıklar adanın güney ve doğusunda daha fazla görülmüştür. İdeal olarak, meteoroloji uzmanlarının tahminlerini beklemeli ve ardından bir son dakika uçuşu için rezervasyon yaptırmalısınız. Ancak, Reykjavik uçuşunuzu önceden rezerve etmek daha ucuzdur. Seyahat için en uygun zaman Eylül, Ekim, Şubat ve Mart aylarıdır. Ancak diğer aylarda bile İzlanda’da görülmeye değer sayısız yer vardır.

2. Laponya, Finlandiya

Finlandiya’da da muhteşem Kuzey Işıkları’nı izlemek için büyük bir şans var. Yerel rehberler, ziyaretçileri saatlerce gökyüzünü seyredebilecekleri ve gökyüzündeki renkli manzaraya hayran kalabilecekleri en iyi noktalara yönlendiriyor. Kuzeydeki Lapland bölgesi bunun için özellikle uygundur; burada geceyi cam iglolarda yıldızların altında geçirebilirsiniz. Bir rüya! Kuzeydeki en yakın havaalanı Ivalo’daki havaalanıdır ve diğerlerinin yanı sıra Frankfurt, Münih, Berlin ve Hamburg’dan uçuşlarla hizmet vermektedir. Bu doğal gösterinin bir parçası olun!

3. Kiruna, İsveç

İskandinav ülkeleri ve İzlanda, kuzey kutup ışıklarını görmek için en iyi ülkenin hangisi olduğu konusunda uzun süredir tartışıyor. İsveç’te, Stockholm’e ucuza uçma ve ardından yolculuğunuza tren veya kiralık araba ile devam etme seçeneğiniz vardır. Doğanın bu büyülü harikasına hayran kalacağınız birkaç yer var. Uzun bir yolculuk yapmak yerine, doğrudan ülkenin kuzeyindeki Kiruna’ya uçabilirsiniz, bu biraz daha pahalı ama aynı zamanda çok daha keyifli. Bir kar motosikleti kiralayın ve aurora borealis’i rahatsız edilmeden aramak için güzel kırsal bölgelere doğru yola çıkın!

4. Alaska, ABD

Ne yazık ki Kuzey Işıkları’nı görmenin bir garantisi yok, ancak Amerika’nın soğuk kuzeyinde, Alaska’da şans hiç de fena değil. Anchorage’dan Kuzey Kutup Dairesi’ne doğrudan giden bazı özel turların yanı sıra köpekli kızaklarla veya kar motosikletleriyle yapılan turlar da vardır. Gerçekten sıra dışı bir şey yapmak istiyorsanız, Alaska’nın kış manzarasında Kış Kar Treni ile bir hafta süren bir geziye katılabilirsiniz – tek kelimeyle inanılmaz güzel!

5. Tromsø, Norveç

Tromsø, Laponya’nın sık ormanlarını ve göl alanlarını ziyaret etmek için iyi bir üstür. Norveç kıyılarını Kuzey Burnu’na kadar takip ederek Kuzey Işıkları’nı görme şansını yakalayabilir ya da Lofoten Adaları boyunca adalara gidebilirsiniz. Aurora’yı gerçekten görmek istiyorsanız, Tromsø’da kalıp Ocak ve Şubat aylarında düzenlenen renkli Kuzey Işıkları Festivali’ne de katılabilirsiniz. İsveç’in görkemli dağları ve muhteşem fiyortlarıyla güzel doğası, doğal manzarayı gözlemlemek için eşsiz bir manzara sunuyor!

6. İskoçya

Kuzey Atlantik’teki Shetland Adaları, Rusya’daki Kamçatka ve Alaska’daki Nunivak Adası ile aynı enlemde yer almaktadır. Bu nedenle, doğal manzarayı yerinde gözlemleyebilmek için iyi koşullar. Orkney Adaları’ndan Kuzey Işıkları’nı görme şansınız da yüksektir. İskoçlar Kuzey Işıklarına “Mirrie Dansçısı” derler ve ne kadar kuzeye giderseniz gökyüzündeki bu renkli gösteriyi görme olasılığınız o kadar artar! Ancak, açık bir günde ve biraz da şansınız varsa, İskoçya’nın her yerinde kutup ışıklarını görebilirsiniz.

7. Yellowknife, Kanada

Alaska’ya yapacağınız bir seyahati Kanada’ya yapacağınız bir seyahatle birleştirebilirsiniz, çünkü burada da gökyüzünde Kuzey Işıklarını görme şansınız yüksektir. Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’nın başkenti Yellowknife, genellikle “aurora borealis’in başkenti” olarak adlandırılır. Ve bu doğru! İhtiyacınız olan tek şey sıcak bir kış ceketi ve yıldızlı bir gökyüzü. Ancak illa o kadar kuzeye gitmenize gerek yok, Kuzey Işıkları’nı daha güneydeki illerden de görebilirsiniz. Bu arada, gökyüzündeki bu renkli gösteriyi izlemek için en iyi zaman Aralık’tan Mart’a kadardır ve günün en iyi zamanı gece yarısı 22:00 ile 02:00 arasıdır.

8. Kangerlussuaq, Grönland

Grönland aynı zamanda bir kutup gecesi sırasında oyunbaz fenomenin büyüsüne kapılmak için harika bir yerdir. Bunu yapmak için en uygun zaman Eylül sonu ile Nisan başı arasıdır. Kangerlussuaq şehri, dağların ve buzun ortasındaki eşsiz konumu ve yılda 300’den fazla berrak gecesiyle özellikle popülerdir. Kış aylarında birkaç organize Kuzey Işıkları gezisi vardır, ancak şanslıysanız Kuzey Işıkları’nı bir rehber olmadan da görebilirsiniz. Dans eden ışıklar, çok sayıda sokak lambasına rağmen başkent Nuuk’un üzerinde genellikle çok net bir şekilde parlar, böylece buradaki doğal manzaranın da tadını çıkarabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir