nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
103 0

C vitamini açısından oldukça zengin olan limon, vücuda güç verici etkisi ile bilinmektedir. C vitamininin yanı sıra A ve B vitaminleri de içeren limon, özellikle sindirim sisteminin çalışmasında etkilidir ve rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcıdır. İdrar söktürücü özelliği bulunan limon, soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük şikayetlerinizi azaltır.

Genellikle salata ve yemeklerde ekşi bir tat vermesi için kullanılan limon suyu, şekerle karıştırıldığında limonata olarak tüketilir. Yaz aylarında serinletici etkisi ile bilinen limonata, doğal limon suyu ile yapıldığında oldukça yararlıdır. Sabahları kalktığınızda ılık suya damlatacağınız birkaç damla limon, yağ yakımını hızlandırırken hazmı da kolaylaştırır.

Boğaz ve bademcik iltihaplanmalarına iyi gelen limon, kabukları ile birlikte banyo suyuna atıldığında ferahlatıcı etki verir. Bu, kan dolaşımının hızlanmasını sağlarken, vücutta peeling etkisi gösterir. Cilde su ile karıştırıp sürdüğünüzde, sivilce ve lekelerin renklerinin açılmasını sağlar.

Rahatlatıcı etkisi bulunan limon, vücutta ağrıların hafiflemesini sağlarken, vücut ateşinin ve tansiyonun düşmesini sağlar. Ayrıca diş ve diş etlerini beyazlatıcı etkisi bulunan limon, sivilceleri ve nasırı azaltıcı etkisi bulunur.  Suyunun yanı sıra kabuklarından ve yapraklarından da faydalanılan limon, banyo yapıldığında kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Özellikle cilt kanserine karşı koruyucu bir kalkan oluşturan limon, yemeklerinizde kullandığınızda cildinizi güzelleştirici etkiye sahiptir. Ayrıca sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunan limonu, dilerseniz küvete birkaç damla damlatarak rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir