nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. MacBook İşletim Sisteminde RAR Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

MacBook İşletim Sisteminde RAR Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
26 0

Bilgisayarlar için en önemli noktalardan birisi işletim sistemi olarak biliniyor. Donanım parçaları ile kullanıcılar arasındaki bağlantıyı kurmak için kullanılan ve kullanıcıların bilgisayar parçalarını yönetmesi için mutlaka gerekli olan işletim sistemleri içinde teknoloji pazarında belli başlı bilinen sistemler olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında ilk sırada ise şu an için Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi bulunuyor. Özellikle Windows 10 işletim sistemiyle beraber sektörün liderliğine oturmayı da başaran Windows işletim sisteminden sonra ise sektörde Linux ve Apple tarafından oluşturulan OSX işletim sistemi kullanılıyor.

Tüm bu işletim sistemleri arasında Apple’ın bilgisayarlarında kullandığı OSX işletim sistemi ise rakiplerinden biraz daha farklı bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. MacBook bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi tıpkı Apple’ın diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi biraz daha içe dönük bir yapıya sahip. Kullanılan programlarda da farklar ortaya çıkaran MacBook bilgisayarlar üzerinde daha önce bu sistemi kullanmayan kullanıcıların da bilmesi gereken bazı noktalar var.

Bunlardan birisi de sıkıştırılmış yani RAR dosyasının nasıl açılacağı. Windows işletim sistemlerinde genelde RAR dosyasını açmak için paketleme programları kullanılıyor. Kolayca bu programlar sayesinde sıkıştırılmış dosyaları dışarı çıkarta biliyorsunuz. MacBook sisteminde ise RAR dosya çıkarımı biraz daha farklı bir sisteme sahip. Peki, bakalım MacBook üzerinde RAR dosyaları çıkartmak için hangi sistemleri kullanıyoruz? Daha detaylı inceleyelim.

Macbook Üzerinde RAR Dosyaları Çıkartmak İçin Hangi Sistemler Kullanılır?

Şimdi öncelikle tıpkı Windows işletim sistemlerinde kullanılan WinRAR ve benzeri programlarda olduğu gibi MacBook bilgisayarlarda da belli programlara ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle öncelikle programı indirmeniz gerekiyor. Bu işlem içinde App Store uygulamasını açıyoruz. Ardından ise App Store üzerine The Unarchiver yazarak arşiv açma programını indirmemiz gerekiyor. Tıpkı WinRAR benzeri olan bu program aslında MacBook üzerinden RAR dosyalarını doğrudan açmaya yarayan bir program olarak biliniyor.

Programı App Store üzerinden indirdikten sonra ise bu kez yükleme işlemine geçmeniz gerekiyor. Yükleme kısmını da bir süre bekledikten sonra son olarak programın yüklemesini sonlandırıp kurulumu tamamlıyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra ise artık arşiv dosyalarınızı doğrudan “birlikte aç” seçeneğine gelerek indirdiğimiz program ile açmamız gerekiyor. Bu işlemden sonra artık The Unarchiver programı ile arşivlerinizi açabilirsiniz.

The Unarchiver programını indirmek için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir