nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Mac’leri Daha Güvenli Hale Getirme Yolları

Mac’leri Daha Güvenli Hale Getirme Yolları

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
2 0

Siber saldırılar gün geçtikçe başta bilgisayar kullanıcılarını daha çok tehdit etmeye devam ediyor. Bilgisayarın modeli, markası ve işlemcisi fark etmeksizin her türlü cihaz bu tür siber saldırılara maruz kalabiliyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarında %15’lik bir paya sahip olan Mac’ler, her ne kadar siber korsanlar temel hedef kaynağı olmasa da bazı güncellemelerden kaynaklanan açıklara tehditlere oldukça açık bir haldedir. Durum böyle olunca da Dünyanın en güvenilir bilgisayar markalarından olan Mac sahipleri, yazılımsal açıklık veya zayıflıklara karşı savunma yöntemleri aramaktadır. Bu yazımızda geçtiğimiz günlerde Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu tarafından paylaşılan Mac’leri daha güvenli hale getirme yollarını sizlere göstereceğiz:

1. Uzaktan Erişim Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Uzaktan erişim özelliği, genellikle şirket bünyesinde çalışan kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir özelliktir. Ancak bireysel Mac kullanıcıları için bir kolaylık sağlamayan bu özellik, cihazları için potansiyel bir tehdit unsuru oluşturuyor. Bu özelliği açık tutma durumunuzda siber korsanlar tarafından cihazınızda kayıtlı kimlik bilgileri, kayıtlı kredi kartları gibi kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilmelerinin yanı sıra dosyalarınıza erişmek veya kötü amaçlı yazılımlar yükleme amacıyla da kullanılabilmektedir. Eğer bireysel bir kullanıcıysanız veya bu özelliği kullanmıyorsanız mutlaka Uzaktan Erişim Özelliğini Devre Dışı bırakmalısınız.

2. Güvenlik Güncellemelerini Mutlaka Yapın

Birçok bilgisayar kullanıcıları gibi Mac kullanıcıları da bazen yeterli zamanları olmadıklarından bazen de yetersiz depolama alanı gibi durumlardan ötürü güvenlik güncellemelerini ya erteliyor ya da güncellemekten kaçınıyor. Kaçınılan bu güncellemeler her ne kadar önemsiz gibi his yaratıyor olsada, birçok güvenlik açığının kapatılmasını sağlayan en önemli güncellemelerden biridir. Bu nedenle Mac’inizin ve içerisindeki bilgilerinizin güvenliği için güvenlik güncellemelerini mutlaka yapmalısınız.

3. Mac’inize Dosya Yüklerken İçeriğine Dikkat Edin

Mac’inize App Store haricinde internet üzerinden bir dosya indirirken siber tehditlerden olan PUA ve reklam yazılımlarına dikkat etmelisiniz. Bu yazılımları dosya içeriğine bakarak standart bir kullanıcının anlaması pek mümkün olmadığı için App Store haricinde başka bir yerden uygulama indirmemelisiniz. Ancak indirme durumunuzda mutlaka sitenin güvenilir olup olmadığına, cihazınızı güvende tutmak için bakmalısınız.

4. Güvenlik Duvarı Uygulamalarını Tercih Edin

Kötü amaçlı yazılımlar her ne kadar Windows işletim sistemindeki kadar Mac cihazları tehdit etmiyor olsada, kimi durumlarda savunmasız kalabilmektedir. Bu tarz durumlarda 7/24 cihazınızı sürekli olarak kontrol altında tutmak manuel olarak zor olabileceğinden Mac için güvenilir antivirüs uygulamaları kullanarak cihazınızı güven altında tutabilirsiniz. 2022 yılı için piyasadaki en güvenilir Mac Antivirüs programları şunlardır:

-Intego

-Norton 360

-TotalAV

-CleanMyMac

-McAfee

-Panda

Eğer siz de Mac sahibiyseniz ve cihazınızın güvende olmadığını hissediyorsanız yukarıdaki Mac’leri daha güvenli hale getirme yöntemleri kullanarak cihazınızı oldukça güvenilir bir hale getirebilir ve Mac’inizi gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir