nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Menopoz Belirtilerini En Aza İndirecek Takviyeler

Menopoz Belirtilerini En Aza İndirecek Takviyeler

khaleesi khaleesi - - 4 dk okuma süresi
66 0

Kadınlar yaşamlarında çeşitli biyolojik aşamalardan geçerler. Cinsel olgunluk evresinde adet dönemlerini yaşarlar, hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilirler. 45 ile 55 yaşları arasında menopoz olarak adlandırılan dönem başlar. Menopoz Belirtilerini En Aza İndirecek Takviyeler adlı yazımızda hangi besin takviyelerinin menopoz semptomlarına yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz.

Menopozun Tipik Belirtileri

Her 10 kadından 8’inin menopoz döneminde ateş basması yaşadığını biliyor muydunuz? Özellikle 45 ile 55 yaşları arasında, bu “sıcak dönem” o zamana kadar “havalı bir yaşam” olan hayatı gölgede bırakır. Burada kulağa çok sıradan gelen şey, birçok kadın için gerçekten büyük acılarla ilişkilidir. Menopoz bir hastalık değildir! Bir kadının hayatında tamamen normal bir evredir. Bununla birlikte, giderek azalan östrojen seviyesi son derece sıkıntı verici semptomları tetikleyebilir. Bunlar arasında örneğin;

 • Ateş basması/terleme (geceleri de)
 • Uyku bozuklukları ve gün içinde yorgunluk
 • Huzursuzluk ve konsantrasyon sorunları
 • Sürücü eksikliği
 • Ruh hali değişimleri (depresyona kadar ve depresyon dahil)
 • Yüzde saç dökülmesi veya kıllanma artışı
 • Kilo alımı ve vücut şeklindeki değişiklikler
 • Libido eksikliği
 • Vajinal mukoza zarlarında kuruluk

Menopoz Dönemi İçin Hangi Besin Takviyesi Alınmalıdır?

Menopoz semptomları için deneyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz birçok hormonal tedavi vardır. Vücudun artık kendi kendine üretemediği hormonlar kapsül, enjeksiyon veya tablet şeklinde vücuda eklenir. Ancak bu tedavilerin ciddi yan etkileri olabilir, bu nedenle çoğu durumda önerilmezler. Doğal takviyeler menopoz için çok daha uygundur. Menopoz semptomları için bitkisel ilaçlarla ilgili çalışmaların eksikliği nedeniyle, bunları almadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Size vücudunuz ve hormon dengeniz hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek ve hangi bitkisel bileşenlerin sizin için doğru olduğunu önerebilecektir.

Bununla birlikte, alternatif tıpta ve naturopatide binlerce yıldır belirli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan bazı şifalı bitkiler vardır. Olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bitkiler iyileştirici etkileri nedeniyle bugün hala ilkel halklar tarafından kullanılmaktadır. Bu şifalı bitkilerden biri de menopoz döneminde genellikle gıdalara ek olarak kullanılan keşiş biberidir.

Her Şey Bir Tutum Meselesi!

Son olarak, menopozun bir hastalık değil, doğal bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. Her kadının zihinsel gücü, menopoz dönemindeki etkileri ve ruh halini büyük ölçüde etkileyebilir. Tedavi edilmese bile semptomlar zamanla kaybolacak ve yeniden düzenli bir rutin oluşacaktır. Bu da eninde sonunda sona erecek olan bir aşamadır. Bu bilgi şimdiden birçok kadının menopoz dönemini daha olumlu bir ruh haliyle geçirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca daha fazla egzersiz yaparak, yoga yaparak veya diyetinizi değiştirerek yaşam tarzınızı yeni koşullara uyarlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir