nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Nevşehir’in Kaçırmamanız Gereken En Önemli 6 Turistik Yeri

Nevşehir’in Kaçırmamanız Gereken En Önemli 6 Turistik Yeri

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
182 0

Taş binaları, kiliseleri, açık hava müzeleri, sıcak hava balonları ve doğal güzellikleriyle Nevşehir, gezilecek yerler bakımından en geniş yelpazeye sahip şehirlerden biridir. Volkanik yapılarıyla ünlü şehir, peri bacalarıyla da meşhurdur. Dünyanın yeni 25 Harikası arasına giren peribacaları, yüzyılları anlatan tarihi yapılar, eşsiz mühendislik ve mimarlık harikası yeraltı şehirleri, geniş vadileri, şehrin içinden akan nehirleri, şifalı suları ve daha fazlasıyla Nevşehir’de bir tatile sığmayacak kadar çok gezilecek yer var. Gelin birlikte Nevşehir’in gezilecek en güzel yerlerine bir göz atalım.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’deki yeraltı şehirleri arasında yer alan 8 katlı Derinkuyu yeraltı şehri Nevşehir’de mutlaka görmeniz yerler listenize eklemelisiniz. Derinkuyu, adını içinde yer alan kuyudan almaktadır. Bu kuyular 60 metre derinliğindedir ve havalandırma için kullanılmaktadır. Diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak bu şehirde vaftiz havuzları, günah çıkarma hamamları ve misyoner okulları büyük ilgi görmüştür.

Göreme Açık Hava Müzesi

Açık hava müzesinin tamamını gezmek yaklaşık 2 saat sürmektedir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin turistlerin ziyaretine açık olan bölümleri Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Aziz Catherine Kilisesi, Ilanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise’dir. Bu yerlerin dışında bölgede 18 kilise ve 11 kantin bulunuyor ancak bunlar çökme riski nedeniyle turistlerin ziyaretine kapalı.

Devrent Vadisi

Hayal Vadisi olarak da bilinen Devrent Vadisi, televizyon dizilerinin çekildiği çok ünlü bir yerdir. Vadi birçok peri bacasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en dikkat çekici olanı deveye benzeyen peri bacasıdır. Nevşehir’deki tüm vadilerin kendine has özellikleri vardır. Bu vadinin benzersiz özelliği, tüm peri bacalarının farklı hayvanların siluetleri gibi olmasıdır.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi, farklı dini inançlara sahip iki toplumun aynı mekânda inşa ettiği kilise ve camilere ev sahipliği yaparak iki toplumun birbirlerinin inançlarına ve yaşamlarına duydukları saygıyı simgeliyor. Zelve köyü, tarihi yapılarıyla birlikte peri bacalarının en net görülebildiği yerlerden biri. Aynı zamanda bölgede doğa turları ve safari programları da düzenlenmektedir.

Güllüdere Vadisi

Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktaki Güllüdere Vadisi, kayaya oyulmuş çilehaneleri, kiliseleri ve üzüm bağlarıyla biliniyor ve doğa yürüyüşleri için ideal yerlerden biridir. Çavuşin ve Göreme arasındaki vadi iki bölümden oluşmaktadır. Vadideki 4 km boyunca süren yürüyüş 1 saat kadar sürmektedir.

Üç Güzeller

Üç peri bacası Kapadokya’nın amblemidir ve üç güzeller olarak adlandırılır. Klasik şapkalı peri bacalarının en güzel örnekleri olan Üç Güzeller, efsane olmuş en güzel yerlerden biridir. Nevşehir Kapadokya bölgesinde çok sayıda peribacası bulunurken, Üç Güzeller tarihi ve derin yapısıyla öne çıkıyor. Kızılçukur Vadisi’nden Ürgüp’e doğru seyahat ederken bölgedeki farklı yerlerden izlenebilir. Yol boyunca izleme platformları da bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir