nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Nice Yapılacak Aktiviteler Gezilecek Yerler

Nice Yapılacak Aktiviteler Gezilecek Yerler

Çağdaş Yıldırım Çağdaş Yıldırım - - 6 dk okuma süresi
143 0

Fransız Rivierasının en ünlü ve en önemli şehirlerinden olan Nice bölgedeki en büyük şehirlerden biridir. Özellikle yaz aylarında çok sayıda turist ağırlayan bölge tarihi açıdan da büyük öneme sahiptir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Barbaros Hayrettin Paşa tarafından kontrol altına alınan ve bir süre Osmanlı kontrolünde tutulan şehirlerden birisi olmuştur. Şehrin güzel ve tarihi dokusunun yanında son derece güzel ve ünlü hale gelmiş masmavi denizi bile tek başına pek çok turist için cazibe kaynağı haline gelmiştir.

Sahil şeridinde özellikle gün batımına doğru güzel yürüyüşler yapmak, sokak sanatçılarını dinlemek ve tarihi öneme sahip mekanlarını gezmek mümkündür. Şehre diğer Fransa şehirlerinden ve İtalya’dan tren ile ulaşmak mümkündür. Paris ile Nice arasında sefer yapan yüksek hızlı trenler mevcuttur. Bunun yanında İtalya’nın Cenova şehri ile Nice arasında düzenlenen tren seferleri de mevcuttur. Bunun yanında şehirde havalimanı da bulunduğu için uçak ile de ulaşım sağlamak mümkündür. İşte Nice Yapılacak Aktiviteler Gezilecek Yerler yazımız sizlerle.

Nice Tren Garı

Nice Tren garı şehir merkezinde bulunan ve her gün binlerce yolcu ağırlayan tren garıdır. Gardan yoğunluklu olarak bölgesel trenler geçmektedir ve bu trenler yakın civardaki Fransız şehirlerin gitmektedirler. Şehre tren ile gelen ziyaretçilerin ilk görecekleri yapı Nice Tren Garıdır. Son derece etkileyici bir mimariye sahip garın dış görünümü oldukça güzeldir. Uzun yıllardır kullanılan bu gar ziyaretçiler tarafından çok beğenilmektedir.

Garın dışı ne kadar güzelse içi de o kadar işlevseldir. Garın içinde gün içinde hizmet veren restoranlar, marketler ve çeşitli dükkanlar mevcuttur. Ücretli tuvalet imkanı da bulunan garda maalesef bagaj emanet hizmeti bulunmamaktadır. Şehre tren ile ulaşım sağlayan ve bagajlarını bırakma ihtiyacı duyan kişiler civar bölgelerde bulunan bagaj teslim hizmeti sağlayan dükkanları kullanabilmektedirler. Gardan çıkınca ziyaretçileri karşılayan hamur işi kokusu iştah açıcı niteliktedir. Fransa’nın pek çok noktasında bulunan Paul isimli pastanede farklı türde ekmekler ve kruvasanlar satılmaktadır.

Promenade des Anglais

Nice şehrinin en ünlü bulvarı olan Promenade des Anglais pek çok fotoğrafta ve yapımlarda da Nice şehrini temsil eden ünlü konum durumundadır. Bulvar boyunca denize girilebilen noktalar bulunmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde güneşin batışını izlemek ve sonrasında da güzel bir yürüyüş yapmak için pek çok kişinin tercih ettiği bulvar boyunca sokak sanatçıları ziyaretçilere müzik şöleni sunmaktadır. Şehrin simgelerinden biri haline gelmiş mavi sandalye heykeli de bu bulvarda bulunmaktadır. Bulvarda ziyaretçilerin oturmaları için yapılmış sandalyelerin hepsi de bu sandalyeye benzetilerek mavi renkte ve aynı tarzda yapılmıştır. Yine bulvar üzerinde bulunan ve sahil şeridi boyunca denize girmeye izin veren birkaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalarda sahiller küçük çakıl taşlarından oluşmaktadır ve kumsal bulunmamaktadır.

Nice Kalesi

Yapımı eski dönemlere dayanan ve uzun yıllar boyunca savunma amacıyla kullanılan kale bölgesi günümüzde bir park alanı olarak değerlendirilmektedir. İçinde oldukça güzel bir bahçe bulunduran bölge özellikle yaz aylarında son derece ferah olmaktadır. Kale, Nice şehir ve sahil manzarasını en iyi nerede izlerim diye sorunların sorusunu tamamıyla karşılamaktadır.

MÖ 350 yılında kurulduğu düşünülen şehir tarihi boyunca askeri mücadelelere maruz kalmıştır. Bu nedenle de korunaklı ve güçlü bir kale ihtiyacı doğmuştur. Şehir özellikle İtalyan şehri olan Cemelenum ile sıkı bir rekabet içine girmiştir. Bu antik kentin kalıntılarının da yine Nice şehrinde bulunduğunu belirtmek gerekir. Deniz seviyesinden yüksekliği 92 metre olan tepeye belirli bir süre tırmandıktan sonra ulaşmak mümkün.

Eski Şehir

Nice şehrinin çok uzun yıllardan beri kalbinin attığı tarihi sokakları son derece güzeldir ve bu nedenle de gezmeye değerdir. Dar ve taşıt trafiğine kapalı sokakların tadını yürüyerek çıkarmak mümkündür. Arnavut kaldırımlı sokaklar boyunca pek çok dükkan görmek mümkündür. Fransa’nın ünlü besinlerinden peynirleri ve şaraplarını hem tatmak hem de satın almak bu dükkanlarla mümkündür.

Şehrin en köklü ve eski yerleşiminin olduğu bu sokaklarda son derece renkli ve canlı bir manzara vardır. Ziyaretçilerin mutlaka uğradığı bu sokaklarda çok güzel fotoğraflar çekmek de mümkündür. Bölgede kurulan pazarda farklı kumaşlar, taze ürünler ve farklı çeşitte çiçekler de satılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir