nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Nikotin Vücuttan Nasıl Hemen Atılır? Ne Kadar Süre Kalır?

Nikotin Vücuttan Nasıl Hemen Atılır? Ne Kadar Süre Kalır?

khaleesi khaleesi - - 4 dk okuma süresi
44 0

Nikotin, tütünü her kullandığınızda vücudunuza girer. Nikotin testleri, maddenin vücutta gerçekte ne kadar süre kaldığını bulmak için kullanılabilir. Bunu yapmak için saçınızdan, idrarınızdan, tükürüğünüzden veya kanınızdan örnekler alınır. Pasif içici olan sigara içmeyen kişilerde de nikotin bulunabilmesine rağmen, miktar çok daha az olacaktır. Nikotinin ne kadar süreyle tespit edilebileceği hangi numunenin alındığına da bağlıdır. Nikotin Vücuttan Nasıl Hemen Atılır ve Ne Kadar Süre Kalır? Yazımız sizlerle.

  • Kan: Nikotin kanda yaklaşık üç gün boyunca tespit edilebilir.
  • İdrar: Düzenli sigara içen bir kişide nikotin idrarda üç haftaya kadar tespit edilebilir. Seyrek kullanıcılarda nikotin, sigara içildikten sonra idrarda sadece dört gün kadar kalır.
  • Tükürük: Nikotin tükürükte yaklaşık dört gün kalır.
  • Saç: Nikotin saçta yaklaşık üç ay kalabilir, ancak düzenli sigara içen bir kişide en fazla bir yıla kadar tespit edilebilir.

Nikotin Vücutta Ne Kadar Süre Kalır?

Saçınızdaki maddenin üç ay ya da bir yıl boyunca tespit edilip edilemeyeceği elbette ne sıklıkta sigara içtiğinize bağlıdır. Ne kadar çok tütün içerseniz, vücudunuzdaki nikotin konsantrasyonu da o kadar yüksek olur. Ancak yaşınız da bir rol oynar. İnsanlar yaşlandıkça metabolizmaları yavaşlama eğilimi gösterir ve genellikle daha az aktif hale gelirler. Bu, vücudun nikotini daha yavaş metabolize ettiği, dolayısıyla vücutta daha uzun süre kaldığı anlamına gelir.

İlaçlar ayrıca vücudunuzun nikotini işleme hızını da değiştirebilir. Örneğin, antibiyotikler metabolizmayı hızlandırabilirken, yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçlar metabolizmayı yavaşlatabilir. Metabolizmanız ne kadar hızlıysa, nikotin sisteminizden o kadar hızlı çıkar. Ve bir cinsiyet farkı vardır: kadınlar nikotini erkeklerden daha hızlı metabolize etme eğilimindedir çünkü kadınlarda daha fazla bulunan östrojen hormonu nikotin metabolizmasını kolaylaştırır.

Nikotin Vücudunuzdan Nasıl Atılır?

Nikotini vücudunuzdan hızla atmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Sigarayı Bırakmak

Mantıksal olarak, tütün ürünlerini bırakmak nikotini vücudunuzdan atmanın en iyi yoludur. Siz ve çevrenizdeki insanlar sigarayı bıraktığınızda, nikotin vücudu terk eder ve yeni kimyasal madde girişi olmaz.

Bol Su İçmek

Daha fazla su ve diğer sıvıları içmek vücudun nikotini atmasına yardımcı olabilir çünkü daha fazla nikotin dışarı atılır.

Sağlıklı Beslenin

Antioksidan oranı yüksek sağlıklı gıdalar tüketmek karaciğer fonksiyonlarını etkinleştirebilir ve nikotinin vücuttan daha hızlı geçmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bu gıdaların metabolizmayı hızlandırmasıdır. Portakal, havuç, lahana, sarımsak veya soğan bunun için özellikle iyidir. Dolayısıyla nikotinin vücutta ne kadar süre kalacağı hangi numunenin test edildiğine bağlıdır, ancak genellikle birkaç gün ile haftalar arasında değişir. Çok içmek ve sağlıklı beslenmenin bir kombinasyonu, vücudun nikotinden daha hızlı kurtulmasına yardımcı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir