nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Ölü Piksel Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ölü Piksel Sorunu Nasıl Çözülür?

Ölü Piksel Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ölü Piksel Sorunu Nasıl Çözülür?

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
108 0

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ekran teknolojilerinde de büyük orana gelişmeler yaşanmaya başladı. Özellikle son dönemde yeni nesil ekran teknolojileri SUPER AMOLED, Retina, IPS gibi ekran teknolojileriyle tanışmaya başlamamızla beraber bu alanda birçok yeni ürünle karşılaşmaya da başladık. Sadece televizyonlar ya da sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da çok sık ortaya çıkmaya başlayan yeni ekran teknolojileri ile sektörde yaşanan yükselişte sürekli hale gelmeye başladık.

Son olarak Samsung’un attığı adımlarla beraber kavisli ekran teknolojisine de geçmemiz ve bunun dışında da çözünürlük konusunda 4K’nın yavaş yavaş yaygınlaşması da görüntü kalitesi konusunda son teknoloji cihazların epey olumlu sonuçlar vermeye başladığını da söylemek gerek. Ekran teknolojilerinde yaşanan bu gelişme her ne kadar sektörün yürüme aşamasından bir anda koşma aşamasına geçmesini sağlasa da yeni ekran teknolojilerinin de şuan için birçok sorununun da olduğunu biliyoruz.

Bu sorunlar arasında en sık karşılaşılanı ise ölü piksel sorunu. Görüntü sorunları konusunda en sık rastlanılan sorunların başında gelen ölü piksel sorunu son teknoloji cihazlarda bile rastlanan bir sorun olarak dikkat çekmekte.

Peki, bu sorun neden ortaya çıkıyor? Ölü Piksel Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ölü Piksel Sorunu Nasıl Çözülür? Daha detaylı olarak ele alalım.

Ölü Piksel Neden Oluşuyor

Akıllı televizyon, akıllı telefon tablet ve bilgisayar gibi görüntü veren cihazlarda kullanılan ekranlarda kullanıcılara verilen görüntüde yer alan renkler piksel adı verilen sistemler ile sunuluyor. Ekranın kalitesine ve kullanıcılara sunduğu özelliklere göre çok daha yüksek özellikli olabilen piksellerin bazı durumlarda ise renk vermemesi gibi sorunlar yaşanabiliyor. Ekranda bir bölgede ya da birkaç bölgede noktalama şeklinde oluşan kara lekelerle beraber ortaya çıkan bu sorunda piksellerin renk vermediği söyleyelim. Kara lekelerin oluştuğu bölümlerde yer alan piksellerin renk vermemesi ile beraber ölü piksel olarak da adlandırıldığını da belirtelim. Aslında sorunun adı da buradan gelmekte. Çalışmadığı için piksellere ölü piksel deniliyor.

Nasıl Anlaşılır?

Ölü piksel sorunları rahatlıkla gözle anlaşılabilen sorunlar. Ekranınızda bir ya da birkaç yer de kare şeklinde lekelenmeler görüyorsanız büyük bir ihtimalle ölü piksel sorunu ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Sadece belli yerlerde nokta şeklinde olabileceği gibi ölü piksel sorununun belli bir alanda tüm alanı etkileyecek şekilde de oluşabileceğini söylemek gerekiyor. Peki, bakalım bu sorun nasıl çözülür.

Ölü Piksel Sorunu Nasıl Çözülür?

Ölü piksel sorununu çözmek için mutlaka görüntü panelini değiştirmek gerekebilir. Zira sorun fiziksel bir sorun olduğu için yaşanan sorunun çözümü için de parça değişiminin şart olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun dışında ekranda kara lekeler varsa ilk olarak sorunun yazılımlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da kontrol etmeniz gerekli. Bazı durumlarda yazılımsal sorunlardan kaynaklı olarak da ekranda bu tip lekelenmeler olabilir. Bu nedenle öncelikle yazılımları kontrol etmeniz gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir