nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. Online Kişisel Marka İmajı Oluşturmak

Online Kişisel Marka İmajı Oluşturmak

Now You Tech Now You Tech - - 7 dk okuma süresi
2 0

Kişisel marka oluşumu söz konusu olduğunda, dünya tarihinin en heyecan verici ve hızlı dönenimde yaşadığımızı söyleyebilirim. Adınızı veya yeni girişiminizi hiç olmadığı kadar bir marka haline getirebilir ve bundan 10 sene öncesine kıyasla inanılmaz bir hızda büyük kitlelere hitap etmeye başlayabilirsiniz.

Verdiğim eğitimlerde iş dünyasına atılmak için hiç bir kuşağın olmadığı kadar şanslı olduğumuzdan bahsederim. Ne yaptığımızı duyurmak, insanların internette herhangi birşey ararken karşılarına belirlediğimiz bir imaj ile karşılarına çıkabilmek Facebook, Linkedin, Twitter ve Youtube gibi kanalları kullanarak mümkün.

Bir önceki kuşak, kişisel markasını oluşturmak için televizyon, radyo ve dergilere; yani geleneksel medyaya ihtiyaç duyardı. Bunlar yüksek bütçeli mecralar olarak da bilinir. Yani belirli bir ekonomik güce kavuşmadan geleneksel medyayı kullanılamazdı. Durum artık tamamen değişti. Geleneksel medyaya göre bedava sayılabilecek yöntemler ile birey, kendi marka imajını rahatlıkla oluşturabilir ve bir markaya dönüşebilir.

Bir doktor musunuz? Ya da bir avukat mı? Etkili bir sosyal medya ve SEO çalışması ile Google aramalarında üst sıralarda görüntülenebilir, hiçbir meslektaşınızın sahip olmadığı kadar iyi bir web sitesi ile de ziyaretçilerinizde dilediğiniz imajı yaratabilirsiniz. Kendi adınıza bir marka oluşturabilirsiniz.

İşim alanlarında önemli ve isim yapmış bireylerin online marka imajını oluşturmak olduğu için bu sürecin oldukça meşakkatli ve uzun olduğunu söyleyebilirim. Her şeyden önce içerikleriniz tam ve sürekli güncel olmalı. Kaliteli görsel malzemelere sahip olmanız gerekmekte (fotoğraf, video vb..) Web sitenizin tasarımı hem farklı, hem kaliteli hem de kolay anlaşılır olmalı. Müşterilerime bu hizmetleri sağlayan biri olarak söyleyebilirim ki, online marka imajı oluşturmak zor ama zevkli bir iştir. Zordur çünkü birçok karar vermeniz ve sürekli güncel içerik üretmeniz ve her zaman daha iyisi için çalışmanız gereklidir. Zevklidir çünkü sonuçlarını bizzat görmeye başlar ve nasıl daha iyi olacağı hakkında sürekli düşünür ve hayata geçirirsiniz. Kendiniz, yalnızca kendiniz için yapmış olursunuz.

Dijital Ortamda Kişisel Marka İmajı Oluşturmak

Dijital ortamda kişisel marka imajını oluşturmanın yolları nelerdir?

 • Tutkunuzu ve gerçekten ne hakkında içerik üretmekten sıkılmayacağınızı belirleyin.
 • Hakkında en az 20 veya daha fazla yazı yazabileceğiniz, Youtube videosu çekebileceğiniz konuları düşünüp belirleyin. Gerçekten doğru konuyu belirlemiş olmanın önemi burada belli oluyor.
 • İçerik üretmeye hevesli misiniz? Kolay gibi görünse de oldukça sancılı bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Yazmak için sabahları biraz daha erken kalkmayı, akşamları ise işten geldikten sonra yorgun argın klavye başına geçmeyi göze almalısınız.
 • Kendinize güzel, kısa ve akılda kalıcı bir isim bulun. Mümkünse sizi otorite olarak gösterecek bir isim.
 • Tabiki bu ismi görsel bir simgeye dönüştürecek logo..
 • Bulduğunuz ismin domain’i var mı kontrol edin (www.godaddy.com) ve eğer boştaysa mutlaka alın.
 • Ne tür içerik hazırlamak istediğinize karar verin. Teknik olarak en kolayı metinsel içerik olduğundan eğer yeni başlıyorsanız metinsel içeriği tavsiye edeceğim. Kimi insanlar daha iyi yazardır kimileri de daha iyi konuşmacı. Hangisi olduğunuza karar verin. Ancak her halükarda konuşma ve hitap yeteneklerinizin gelişmesi gerekecek.
 • Eğer teknik bilgiye sahipseniz bir WordPress blogu oluşturun. Eğer bilmiyorsanız siz içeriklerinizi hazırlamaya koyulun ve bu süreci yönetebileceğini düşündüğünüz bir profesyonel ile anlaşın.
 • Alanınıza göre sosyal medya hesaplarınızı açın. Facebook, Twitter, Likedin, Youtube ve Pinterest en çok kullanılanlar. Tabi dediğim gibi en iyi kullanabileceğiniz sosyal ağlarda varlık göstermek önemli olan. Bir avukatsanız Pinterest sizin için çok da faydalı olmayacaktır ancak eğer moda ile uğraşıyorsanız vaktinizi Facebook’ta olduğu kadar Pinterest’te de geçirmeniz gerekecek.
 • Takipçilerinizi arttırmaya yönelik çalışmalar yapın. Twitter search ile alanınız ile ilgili aramalar yapın ve alanınız ile iligli gördüğünüz Tweet’leri yazmış kişileri takip etmeye başlayın. Linkedin ile ilgi alanınıza uyan kişileri profesyonel ağınıza ekleyin. Facebook’ta sayfa beğenmeye yönelik düşük bütçeli reklamlar verin.
 • Google Blog Search ile benzer ilgi alanlarındaki blogları bulun. Bu blogların sahiplerinin kontak bilgilerini alın ve kısa, tanıtıcı mailler atın.
 • İçeriklerinizi paylaşmaya başlayın. Facebook, Twitter, Linkedin paylaşım için çok önemli. Sürekli yeni içerik paylaşmak zorunda değilsiniz. Belirli bir içerik sayısına ulaştıktan sonra eski içeriklerinizden bazı cümleleri paylaşarak sürekli aktif olmaya gayret gösterin.
 • Linkedin önemli bağlantılar kurmak için çok önemli. Profilinizi mutlaka güncel, dolu ve ne yaptığınıza dair bilgilendirici bir şekilde tutun.

Kimse Kolay Olacağını Söylemedi

Evet, hiç bir neslin sahip olmadığı ayrıcalıklı bir çağda yaşıyoruz. Online marka imajını oluşturmak mümkün ama kimse kolay olacağını söylemedi. Ama zevkli ve heyecanlı bir süreç olduğu kesin. Eğer hiç deneyiminiz yoksa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, profesyonel yardım almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Online marka imajınızı oluşturma sürecinizde (ki bu süreç bu işi bırakana kadar sürekli devam ede) yepyeni fırsatlarla karşılaşıp yeni insanlarla tanışacağınızı garanti edebilirim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir