nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Online Oyunlarda Performans Arttırma Nasıl Yapılır?

Online Oyunlarda Performans Arttırma Nasıl Yapılır?

Online Oyunlarda Performans Arttırma Nasıl Yapılır? Basit Yoldan FPS Arttırma Mantığı.

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
2 0

Online Oyunlarda Performans Arttırma Nasıl Yapılır? Online oyun performansı ile ilgili olarak; İnternet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle ve internet hızının beklenenin çok üstünde artmasıyla birlikte online oyun tercihlerimizde ve kategorilerinde haylice bir değişiklik olmuştur.

Eskiden internet hızlarının düşük olduğu yıllarda daha basit online oyunlar oynanırken, internet hızının artmasıyla birlikte daha etkili ve nitelikli oyunlar tercih edilmeye başlanmıştır. Bu durumun gelişmesiyle birlikte Online oyunlarda performans arttırma işlemleri de sürekli olarak gündeme gelmektedir.

Online Oyunlarda Performansı Neler Etkiler?

Online oyun performansında bilgisayarımızı etkileyen asıl unsurlar ekran (grafik) kartı, işlemci ve ram seviyesinin yüksekliği veya düşüklüğüdür. Bu unsurların işlem seviyelerinin artmasıyla birlikte oyunlardaki hız ve görsel kalite oranı da doğru orantılı olarak artmaktadır.

Bunun yanı sıra yine online oyunlarda performansı etkileyen diğer bir unsur ise FPS’dir.

FPS Nedir?

FPS tanım olarak; Bilgisayar ekranımızdaki saniyelik görüntü sayısı veya ekrandaki görüntümüzün saniyedeki yenileme oranı olarak da bilinen ekran kartının frekans değeridir.

FPS (Frame Per Second) ekran kartından ekranımıza gelen saniyedeki kare hızı olarak da adlandırılmaktadır.

Online Oyunlarda FPS ile Performans Arttırma Nasıl Yapılır?

Online Oyunlarda Performans Arttırmak için ve aynı zamanda FPS oranını artırmak için öncelikle ilgili oyunun grafik ayarlarının orta seviyede tutulması gerekir. Ekran kartı ayarları (grafik ayarları) orta seviyede tutulduğu sürece ekran kartımız daha esnek ve rahat bir şekilde çalışma ortamı bulacak ve rahat çalışmadan geriye kalan gücünü FPS’nın hızında kullanabilecektir. Bu durumda ekran kartının yenileme oranı (FPS) artacak ve bilgisayarımız daha iyi görüntü performansı sağlayabilecektir. Ayrıca ilgili oyunun piksel özellikleri küçültülerek daha fazla performans sağlayabilirsiniz.

Benzer yazılarımız arasında Bilgisayarları Nasıl Soğutmalıyız? yazımıza da bakmak isterseniz buraya tıklayın.

Bunun haricinde eğer Online Oyunların Performansını arttırmak istediğini bilgisayarda Windows yazılımı kullanıyorsanız bilgisayarınızda görev yöneticisini açarak Performans Menüsü altında bulunan CPU ve Bellek başlıkları kontrol edilerek görünümleri ve çalışma yüzdeleri kontrol edilebilir. CPU veya belleğin yüksek performansta çalıştığı tespit edilirse yine görev yöneticisinden ayrıntılar kısmından yüksek performansa sebep olan programların kapatılması veya tespit edilmesi sağlanabilir. Böylece oyunlarınızda ciddi şekilde FPS artışı sağlayabilirsiniz.

CS GO – LOL gibi oyunlarda yüksek FPS performansı ihtiyacı bulunmakta olup, bu ihtiyaçların sağlanması için yukarıda anlatılan yöntemleri kullanabilirsiniz. Böylelikle daha seri ve akıcı şekilde oyun performansı alabilir ve sergileyebilirsiniz.

Ekran kartına bağlı olarak FPS değerini etkileyen diğer bir etken ise dış sıcaklıklardır. Dış sıcaklıkların bilgisayarınızı etkilememesi ve sıkışıklık yapmaması adına hava alabilen bir ortamda bulundurmanız gerektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir