nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Online Oyunlarda PING Düşürme Nasıl Yapılır?

Online Oyunlarda PING Düşürme Nasıl Yapılır?

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
240 0

Ping dediğimiz olay, bilgisayarınızdan yollanan verinin oyun sunucularına ulaşması ve cevabı alması diyerek kısaca özet geçmek istiyoruz. Bu veri aktarımı sırasında eğer gecikme 1000/ms üzeri ise gerçekten oyunlarda birçok soruna yol açacaktır. Uyguladığınız işlemin oyuna geç yansıması veya sınır limiti aşarak AFK kalmanız gibi. Gecikmelere bazen oyununuzun sunucularının yoğun olması, sizin ağınızın yoğunluğu veya bant genişliği sebep olabilir. İşte Online Oyunlarda PİNG Düşürme Nasıl Yapılır? yazımız sizlerle.

PING DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Eski Modem

Bildiğiniz gibi modemleri Telekom şirketleri verseler bile veya kendiniz aldığımızda da 2 yıl garantisi vardır. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Isınma ve performansta yüksek bir düşüş, aynı ağa bağlı farklı kişilerde varsa eski ve modern olmayan modeminiz. İnternetinizin performansını düşürecektir. Sürekli ısınan, kendi içinde donan çekim kapasitesi düşük olan bir modemle asla 100% performans beklememelisiniz.

Sağlayıcı Çalışmaları

Eğer her şeyim gayet güzel internetim hızlı bir paket modemim yeni diyorsanız ve yine de ping sorunu yaşıyorsanız, internet sağlayıcınızı aramaktan çekinmeyin. Bölgenizde veya yakın bölgelerde bir altyapı çalışması veya bakım çalışması yapılıyor ise bu internet hızınızın düşmesine, bölgesel bir internet paylaşımı yapılacağından geçici olarak sorun sizde olmayabilir. Genel İnternet sağlayıcıları ile iletişim kurmayı unutmayın.

Altta en çok kullanılanlarının numaraları verilmiştir.

Turkcell = 0532 532 00 00

TurkNet = 0850 288 80 80

Vodafone = 0850 542 1 542

Türk Telekom = 444 1 444

Nasıl Kullanıyorsunuz?

Belki bir çoğunuz zaten biliyorsunuz fakat ısrarla söylememiz gerekiyor ki kablolu ağ bağlantısı, kablosuzdan her zaman daha hızlı ve sağlıklıdır.

Eğer Ping sorunu yaşıyorsanız kablolu olarak bağlanın, genelde kablosuz kullananlar için Ping sorununu çoğunlukla çözen bir etkendir.

Sunucu Değiştirmek

Birçok online oyunda yerel sunuculara bağlanırsınız özellikle daha kalabalık ve yoğun oldukları için. Fakat unuttuğunuz bir şey var yerel sunucuların bu kadar yoğun olması oyun içerisindeki performansınızı da etkileyecektir. Daha düşük yoğunluğun olduğu sunuculara girin. Daha az oyuncu ile daha sorunsuz oynayabilirsiniz.

Farklı Bağlantılar

İnternetinize bağlı farklı cihazlar, oyun oynayanlar, indirme, video yapanlar var ise internet hızınızın paylaşılacağı anlama gelir.

Paylaşım

Farklı biri bağlı değil, fakat arka planda müzik, tarayıcı, internet kullanan programlarınız açık ise bu durumda size aynı sorunu yaratacaktır. Görev yöneticisinden arka planda çalışan programlarda buna dahildir. İşinize yaramayanları kapatmayı unutmayın.

Modeme Olan Uzaklık

Eğer kablosuz ağ kullanıyorsanız, bilgisayarınız ile modeminizin aynı odada olmasını öneriyorum. Modem ve bilgisayarınız arasında duvar engel, sinyallerin önünü kesecek hiçbir engel olmaması ve yakın olmasına dikkat edin.

Modeme Reset Atma

Bazı zamanlar internetimizi hiç kapatmadan dinlendirmeden devamlı olarak kullanırız. Bu her zaman olmasa da donanımsal bazı sorunlara neden olabilir. Isınır, yoğun veri alıp gönderimlerine geç tepki verir. Yapacağınız işlem aslında çok basit. Modeminizin elektrik bağlantısını tamamen kesin 30 saniye bekleyin ve tekrar açın. Sürekli her kullanmadığınızda kapatmanız pek önerilmez fakat ara ara dinlendirmek iyi gelecektir.

İnternet Paketi

Üstte belirttiğimiz gibi tüm problemleri yaptınız ve hala internetiniz hızlanmadı oyunlarda Ping sorunu yaşıyor iseniz, bu artık tamamen internet paketinizin yavaş olması ile alakalı bir sorundur. Tek yapmanız gereken internet sağlayıcınızdan yıllık taahhüt veya indirimle alacağınız, indirme ve yükleme hızları daha yüksek paketler olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir