nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji
 4. »
 5. Oyun Bilgisayarı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun Bilgisayarı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 5 dk okuma süresi
126 0

Birçok oyuncu için oyun bilgisayarı hala oyun oynamak için en iyi platformdur. Bilgisayarın performansını yükseltmelerle artırmak da mümkündür, böylece en yeni oyunları üst düzey grafiklerle oynayabilirsiniz. En sevdiğiniz oyunları en yüksek çözünürlükte oynayabilmeniz için, bir oyun bilgisayarı satın alırken birkaç şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Bir Oyun Bilgisayarı Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenleri sizler için araştırdık.

Her Oyun Bilgisayarının Kalbi ve Beyni: Anakart, RAM, İşlemci

 • Anakart, herhangi bir oyun bilgisayarının en hassas noktalarından biridir. Genellikle anakart modülerdir, böylece bileşenleri değiştirebilirsiniz. Bu yüzden satın almadan önce, anakartınıza hangi ve kaç bileşeni bağlamak istediğinizi bildiğinizden emin olun. Uyumluluk sorunlarını önlemek için anakart, RAM ve CPU’nun yeterli olduğundan emin olun.
 • Bir oyun bilgisayarının RAM’i oyun için, özellikle de ön bellekleme için çok önemlidir. Kural şudur: ne kadar çok RAM olursa oyun o kadar akıcı çalışır. Temel olarak, RAM en az 8GB ile 32 GB DDR RAM arasında olmalıdır.
 • Her şeyden önce, doğru işlemciyi seçerken, herhangi bir parazit olmaması için anakartın soketiyle uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Bir Intel işlemciyle ilgileniyorsanız, Core i7 veya Core i5 tanımlamalarının mutlaka güncel olduklarını göstermediğine dikkat etmelisiniz. İ5 serisinden bir CPU, i7 serisinden bir işlemciden daha yeni ve daha iyi olabilir. Genel olarak, bir oyun bilgisayarının işlemcisi en az 4, hatta 8 çekirdeğe sahip olmalı ve 3 GHz saat hızında çalışmalıdır.

Oyun Bilgisayarı ile Oyun Oynamak İçin En Önemli Bileşenler: Sabit Disk ve Grafik Kartı

 • Yeni oyunlar genellikle sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda çok kapsamlıdır. Bu nedenle, ideal bir oyun bilgisayarı yeterince büyük bir sabit disk ile donatılmış olmalıdır. Birkaç oyun yükleyebilmeniz için sabit diskin en az 1 TB boyutunda olması çok daha önemlidir. İşletim sistemi için ayrı olarak depolayabileceğiniz ve böylece sistem başlangıcını hızlandırabileceğiniz bir SSD önerilir.
 • Oyun bilgisayarınızda en yeni oyunları olağanüstü grafiklerle oynayabilmek için daha yeni bir grafik kartı tercih etmelisiniz. Bunlar aynı zamanda en yeni oyunların yüksek talepleri için tasarlanmıştır. Çok sayıda RAM ve yüksek bellek saati de oyun deneyiminin kesinlikle sorunsuz olmasını sağlar. Kart en az 2GB belleğe ve 800Mhz saat hızına sahip olmalıdır.

En İyi Oyun Bilgisayarı İçin Güç Kaynağı Ünitesi ve Muhafazası

 • Güç kaynağı ünitesi, oyun bilgisayarına sabit bir enerji kaynağı sağlar, böylece ilk etapta oyun oynamak mümkün olur. Her durumda, en az 500 watt’lık yüksek kaliteli bir güç kaynağı ünitesi seçin. Bu şekilde, güç kaynağının diğer bileşenleri eklediğinizde de düzgün çalışacağından ve makul ölçüde güç tasarruflu olduğundan emin olabilirsiniz.
 • Oyun bilgisayarının kasası veya muhafazası, takılı elemanları düzgün bir şekilde soğutmak için yeterli fana sahip olmalıdır. İdeal olarak, fanlar çok sessiz çalışmalıdır, böylece oyun oynarken rahatsız edici herhangi bir gürültü duymak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, oyun bilgisayarınıza fare, klavye, kulaklık, hoparlör veya diğer aksesuarları bağlayabilmeniz için kasanın yeterli USB bağlantı noktasına sahip olması gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir