nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Piyano Eğitimi Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Piyano Eğitimi Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
115 0

Piyano çekiçli bir mekanizmaya sahip ve bu çekiç sayesinde tellere vurarak ses çıkaran klavyeli bir çalgıdır. Telleri birbirine eşit yarım ton farklarla akort edilmiştir. Tasarım olarak duvar, kuyruklu gibi modelleri vardır. Klavsen ailesinin bir parçası olan Piyango’nun farkı, klavyede tuşlara basarken, uyguladığımız kuvvete, şiddete göre sesin şiddetine yön verebilmemizdir. 1700′lü yıllarda İtalya’nın Floransa kentinde yaşayan Cristofori tarafından üretildi ve 1732 yılına kadar 20 civarında piyano üreten Cristofori daha sonra hayatına veda etmiştir.

Sonraki yıllarda birçok kişi tarafından daha çok geliştirilmesine devam edilen piyano birçok ülkeye yayılarak evlerin vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmıştır. Diğer enstrümanlardan en büyük farkı ise tek başına dev bir orkestra yeteneğine sahip olması olarak görülmektedir. Konserlerde sıkça kullanılan bir enstrüman haline gelen enstrümanı çalan kişilere ise piyano sanatçısı ya da piyanist denir.

Küçük Yaşlarda Eğitim Almak

Küçük yaşlarda piyano eğitiminin alınması, çocuğun ileriki yaşlarda sesini daha iyi kontrol edebilmesini, herhangi başka bir enstrümanda beklenenden hızlı başarı gösterebilmesini sağlar. Ve ayrıca araştırmalar ve raporlar sonucu kanıtlara dayalı olarak, eğitim dönemlerinde sayısal işlemlerde diğer öğrencilere göre daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Piyano çalımında sağ ve sol beynin çok yoğun bir şekilde çalışması, ellerin, kolların, omuzların ve parmakların koordine içerisinde olması zamanla gelişerek daha profesyonel olunmasını sağlar ve sesimizde olduğu gibi vücudumuzdaki koordinasyonun da gelişmesini sağlar.

Mümkün olduğunca erken eğitime başlanılması öğrencinin aynı zamanda kişisel gelişimine de destek sağlayarak duygusal ve estetik müzik dolu bir yaşam sağlar. Piyano öğrenmek aslında zor değil, fakat iyi çalabilmek adına sürekli çalışma gerektirecek bir enstrümandır ki diğer bütün enstrümanlarda da bu böyledir. Ne kadar çok tekrar yapılır, pratik yapılır, alıştırma yapılır ise doğru orantı olarak ta Piyanoya olan hakimiyetiniz ve kontrolünüz gelişir.

Yanlış Alınan Eğitimler

Yanlış alınan bir eğitim sonucunda, doğru olmayan teknikler öğrenmeniz ortaya problem çıkaracaktır. Çünkü yanlış alınan bir eğitim sonucunda, doğru tekniğe alışmak çok zaman alacaktır. Yeni eğitim almaya başlayan birine göre, daha geç alışabileceğiniz bir durum olarak ortaya çıkar. Bu sebeple yanlış eğitim almamak adına doğru teknikler ve eğitimler alabileceğiniz bir kurumla görüşmek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olması, eğitim alacağınız kişi hakkında detaylı bilgi almanız, eğitim verebilecek yeterliliğe sahip belgeleri olup olmadığını öğrenmek, sizin ve eğitiminiz kalitesini belirleyecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir