nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Sadece Singapur’da Görebileceğiniz Buluşlar

Sadece Singapur’da Görebileceğiniz Buluşlar

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
216 0

“Yasaklar Ülkesi Singapur” adıyla kalıplaşan bu Asya ülkesi yaptıkları buluşlarla insanları oldukça şaşırtmaktadır. Daima daha iyi bir dünya sloganını benimsemiş bu ülkede pek çok buluş bulunmaktadır ki bu buluşlar sadece burada görülmektedir. Peki, bu buluşlar nelerdir? Düzenli ve sistemli Singapur’un 9 mucizevi buluşunu inceleyelim.

Yaşlıların ve Engellilerin Kurtarıcısı: Yeşil Işık Süresini Artırma Sistemi

Yaşlı ya da engelli olmak Singapur’da hiç de zor olmamalı. Çünkü Singapur’da bu durumda olan insanlara yeşil ışık sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem bu durumdaki insanlara verilen kartlar sayesinde çalışmaktadır. Bu durumda olan insanlar karşıdan karşıya geçerken, bu kartlar içim oluşturulmuş olan cihazlara kartlarını basıyorlar ve böylece yeşil ışık çok daha uzun süre açık kalıyor.

Bazen Çocuk Olmak Gerek: Acil Durum ve Eğlence Kaydırakları

Lunapark ortamlarını aratmayan ve başta alışveriş merkezleri olmak üzere pek çok yapı içerisinde lunaparktaki kaydıraklara benzer bir biçimde tasarlanmış silindirik kaydıraklar bulunmaktadır. Yürüyen merdiven ya da asansörlerden ve acil işi çıkan kişilerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir.

Mutfağa Gitmene Gerek Yok: Atom Karınca Robotlar

Mutfağa gitmeden tepsiniz taşınsın ister miydiniz? Yemekhanelerde boş tepsileri insanlar değil robotlar taşıyor. Üstelik bunu pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu yapılan robotlar dahice tasarlanmış olup sadece tepsilerin elinde bulunan bir hazneye bırakılması yeterli oluyor. Böylece burada yaşayan insanlar tepsi taşıma derdinden kurtulmuş oluyor.

Ayak Üstü Atıştırma Mekânı: Sokakta Somon Balığı Otomatı

Somon eti yemek için illaki restorana gitmenize gerek yok. Somon eti almak için geliştirilen otomatlar sayesinde ekmek arası ya da paket somon balığını otomata belli bir miktar para atarak alabiliyorsunuz. Bu somon bir otomattan çıkmasına rağmen oldukça lezzetli olup Singapur halkı tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

İtme Kakmaya Son: Sıralı Metrobüs Sistemi

Pek çok metrobüs alanlarında görülen itme kakma seanslarının Singapur’da gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü metrobüs bekleme alanlarında geliştirilen bir sistem sayesinde burada insanlar kimsenin hakkına girmeden sırasıyla metrobüse binmektedir. Ayrıca kuralların sıkı olması da bu sıra kuralına uyulmasını sağlamıştır.

Temizlik Robotlardan Sorulur: Temizlik Mühendisi Robotlar

Burada temizlik görevlisinin yapabileceği işleri robotlar yapıyor. Alışveriş merkezi başta olmak üzere diğer kurumlar da bu sistem içerisinde çalışmaktadır. Bu robotların üzerine uygulanan kodlamalar sayesinde bu robotlar kirli olan ya da tehdit edici bir mikrop olan yerleri algılayıp bu yerleri temizliyor.

Her Çocuk Özeldir: Boya Göre İhtiyaç Giderme Sistemi

Burada sadece yetişkin odaklı değil, çocuk odaklı sistemler de yapılmaktadır. Bunun en çarpıcı örneği; çocukların boylarına göre yapılan tuvalet, lavabo ya da pisuarlar. Böylece ebeveynler çocuklarını lavaboya karşı kucaklamadıkları ya da çocuklarının başlarında beklemedikleri için çocuklar özgür bir şekilde tuvalet ve lavabo işlerini giderebiliyor.

Paranın Satın Alabileceği Sistem: Spor Yap Bileti Kap.

Birçok ülkede spor yapmak için insanlar spor salonlarına para ödemelerine karşın Singapur’da insanların spor yapması için devlet insanlara para değerinde bilet vermekte. Singapur’da bulunan Tampines MRT istasyonunda her 20 squat yapılmasına karşılık insanlara ücretsiz bilet veriliyor. Bu şekilde Singapur, insanları spora teşvik etmenin yanı sıra insanlara tren ile ücretsiz ulaşım imkânı sunmaktadır.

Kâğıt Ziyanına Son Veren Sistem: Dijital Fiyat Göstergesi

Genel olarak tüm ülkelerde kâğıttan yapılmış fiyat etiketleri bulunmasına rağmen burada kullanılan etiketler dijital bir şekilde tasarlanıyor. Böylece müşteriler hem fiyatlarda karışıklık yaşamıyor ve bu sistemi kullanan yetkililer fiyat değişikliğini kâğıt değiştirmekle uğraşmadan bilgisayar üzerinden yapıyor. Ayrıca bu sistem kâğıt israfını da engellemektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir