nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Sahte Uygulamaları Nasıl Tespit Edebiliriz

Sahte Uygulamaları Nasıl Tespit Edebiliriz

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
164 0

Akıllı cihazlarımızda, App Store ve Google Play‘de sahte uygulamaları taklit eden bilgisayar korsanları tarafından gizlenen önemli ve potansiyel olarak hassas verilerimiz var. İşte onları tanımlayabilmenin yolları.

Güvenilir Mağazalara Bağlı Kalın

Ana önlem, güvenilir kanalların dışında bir virüs ya da diğer kötü amaçlı yazılımları kapma riskiniz daha fazladır. En ünlü uygulama mağazaları mükemmel değil ama en azından hangi uygulamaları dolaşıma soktuklarını kontrol etmeye çalışıyor.

Uygulama İncelemelerini Okuyun

İndirme işlemine başlamadan önce başkalarının uygulama hakkında yapmış oldukları yorumları okuduğunuzdan emin olun. Sadece ilk yorumları değil, her ihtimale karşı daha derine inin. Yani, virüslü yazılımlar hakkında methiyeler yazan meşgul insanlar var. Benzer isimlere çok dikkat edin.

Açıklamaları Okuyun

Kötü yazılmış kapak metinleri, olası dolandırıcılık uygulamalarının bir uyarı işareti olabilir. Aynı şey çok seyrek bir açıklama içinde geçerlidir, çünkü bilgisayar korsanları bunun üzerinde zaman harcamak istemez.

Geliştiricilere Göz Atın

Başvuruyu kimin yaptığına dikkat edin. Bir şeyin Messenger olarak isimlendirilmesi, mutlaka Facebook’un Messenger’ı olduğu anlamına gelmez. Bilgisayar korsanları, uygulamayı hangi geliştiricilerin yayınladığını kontrol etme konusunda fazla dikkatli olmadığınıza güvenir.

Geliştiricinin Web Sayfasına Göz Atın

Uygulama iyi, ancak yazarlar hakkında hiçbir şey bilmiyor musunuz? Onlar hakkında çevrimiçi olarak daha fazla bilgi sahibi olun. Onların bir web sayfası var mı? Şifreleme ile korunuyor mu (adres https:// ile başlıyor)? Herhangi bir medya aracında incelendiler mi? Onlardan hiçbir iz bulamıyorsanız şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Ekran Görüntülerinin Kalitesini Kontrol Edin

Açıklamaya benzer biçimde uygulamaları gösteren ekran görüntüleri biraz düşük kalitede ise sahte uygulamalardan şüphelenme olasılığı daha yüksektir. Başkalarının ekran görüntülerini çalmak, kendi ekran görüntülerinizi tasarlamaktan daha kolaydır.

Uygulama İndirme Sayısını Kontrol Edin

Kabaca bir tahmindir, ancak en azından bir miktar özgünlük hakkında sizleri fikir sahibi yapacaktır. İndirme sayısı ne kadar çok olursa, o kadar iyidir. Ancak, Apple bu tür verileri App Store’da yayınlamadığı için, bu sadece Google Play’de mevcuttur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir