nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Siber Zorbalık Nedir? Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Siber Zorbalık Nedir? Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
121 0

Siber zorbalık günümüzde gittikçe artmakta olan büyük bir tehlikedir. Gerçek yaşamda karşımıza çıkan tehlikeler neredeyse daha büyük bir şekilde internette dolanmaktadır. Bu bir insanlık suçudur. Bilgisayarınızın tüm çalışma sistemini ele geçirme şansını yakalamış durumdalar. İnternet üzerinden girdiğiniz sitelerdeki reklamlarda tıklamanızı bekleyen zararlı yazılımlar olabilir. Siz bu tür gizli virüslere tıkladığınızda bilmeden bir dosyayı veya yazılımı cihaza yükleme izni vermiş olursunuz.

Bu tür kötü yazılımlardan korunmak için öncelikle İnternet’teki dolaşımları daha dikkatli seviyeye getirmelisiniz. Tam olarak bilmediğiniz sitelere giriş sağlamayın veya uygulama indirme sitelerine giriş yapmayın. Burada sizin aradığınız veriyi tanıtıp ta bir link aracılığıyla indirip yükleneceğini anlatırlar. Siz de site hakkında kötü bir algıya sahip olmadığınız için tıklarsınız. Ve indirirsiniz. İndirdikten sonra kendi ellerinizle kurduğunuz yazılım size her yönden tehlikedir. Bu yazılım cihazınızda yüklü iken sizin her türlü klavye hareketlerinizi gözetler ve özel bilgiler ile giriş yaptığınız siteyi ele geçirebilirler.

Bu Tür Hileciler Karşımıza Nasıl Çıkıyor?

Bu internet zorbaları yasal olmayan bahis sitelerinde, pek getirisi olmayan sosyal sitelerde, ve dikkat çekici reklamlar ile karşımıza çıkıyor. Bu reklamlar örneğin “Akıllı Telefon Kazandınız” gibi başlıklarla sizi kendisine inandırıp tıklamanızı sağlar. Açılan sitede sizden telefon numaranız ve banka bilgileriniz istenebilir. Kesinlikle bir bilgi vermeyin. Çünkü bu sadece bilgilerin kötü niyetli kişilere ulaşmasını sağlar. Sizin için hiçbir yararı yoktur.

Mağdur Kişiler Şikayet Edebilir Mi?

İnternet üzerinden dolandırılan kişiler, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne başvurup ihbar verebilirler. İhbar verildikten sonra verdiğiniz ihbar bilgileri ile suç amirlikleri işi takibe alacaklardır ve mağdur olan kişinin yaşadığı olay ispatlanırsa dolandırıcıya dava açabilirsiniz. Bu suçların cezaları gerçekten ağır cezalardır. Maddi veya hapis cezası çarptırılır. Fakat gerçekten yüksek miktarlar ile cezalandırılır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir