nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sigarayı Bırakırken Kilo Almayın

Sigarayı Bırakırken Kilo Almayın

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
176 0

Sigarayı Bırakırken Kilo Almayın, özellikle kilo sorunu olanların en büyük korkularından biri sigarayı bıraktıkları takdirde kilo alacakları düşüncesidir. Kilo alma endişesi ile sigarayı bırakmak istemelerine rağmen, buna cesaret edemeyenlerin sayısı hiç de az değil. Sigarayı bırakırken kilo alınabileceği ise efsane değil gerçeğin ta kendisi.

Yapılan araştırmalar sigarayı bırakan her 5 kişiden 4′ünün kısa süre sona kilo almaya başladığını gösteriyor. Bunun en önemli nedeni ise sigara içiminin dilin tat alma tomurcuklarını etkileyerek lezzetleri bastırmasıdır. Öte yandan sigara iştahı kapatır, metabolizmayı hızlandırır.

Sigara ve Yemek

Sigarayı bırakınca kilo alabilme ihtimali, sigaraya devam etmek için bir neden olmamalıdır. Sağlıklı yaşayan ve doğru adımlar atan biri için sigarayı bıraktıktan sonra da kilo kontrolü sağlamak zor değildir. Sigarayı bırakırken kişilere yardımcı olabilecek birkaç ipucu vardır.

Sigarayı bıraktıktan sonra bir şey yemek istediğinizde bunun gerçekten açlık mı yoksa nikotin isteği mi olduğunu iyi değerlendirmelisiniz. Gerçekten aç olunca yemek yenmeli ya da bir şeyler atıştırmalıdır.

Sigarayı bırakmanız plan dahilinde olsun. Belirlediğiniz tarihte sigarayı kesin. Bu planlama dönemi zihinsel ve fiziksel olarak nikotin eksikliğine hazırlık sağlayacaktır. Bu planlama döneminde yürüme, yüzme gibi bir egzersiz rutini oluşturun.

Sağlığınızı Düşünün

Sağlıklı, az yağlı gıdalar, meyveler, sebzeler, sebze, kepekli tahıllar, hububat, tohumlar, yağsız et tüketin. Fast Food yiyeceklere geçit vermeyin. İşyerinin yemekhanesi yoksa yemeğinizi yanınızda taşıyın. Başka seçeneğiniz yoksa salata, kepekli ekmekli sandviç ya da çorba gibi ürünleri seçin. Abur cubur ve açık büfelerden uzak durun.

Toplantılar, geziler, stresli görüşmeler gibi sigara ihtiyacınızı arttıran durumları tespit edin. İlk birkaç gün bu durumlardan kaçınmaya çalışın. Yanınızda sakız bulundurun ve bu durumlarda taze bir sakız çiğnemeye başlayın. Birkaç gün içinde ihtiyacınız azalacaktır.

Yemekten sonra sigara içme alışkanlığı olanlar bunun yerine çikolata ve tatlılara yönelerek aşırı kalori yüklenmesine neden olabilir. Yemeklerden sonra artan sigara ihtiyacını giderebilmek için kalorisi düşük ancak tadı belirgin yiyeceklerden yardım alınabilir. Bir parça nane çiğnemek ya d birkaç damla limon suyu içmek gibi. Şekersiz nane aromalı şeker ve sakızların nikotine benzer etki yapabildiği bildirilmektedir.

Su Tüketimin Önemi

Su tüketimi arttırılmalıdır. Her gün en az 8 bardak su içtiğinizden emin olun. Yeterince su alan bir vücut kendini onaracak ve tam hissetmenizi (dolayısıyla nikotinsiz hissetmemenize) neden olacaktır. Yediğiniz yemeği sınırlamak için yemeklerden 20 dakika önce bir bardak su içmeye gayret edin bu midenizi dengeleyerek ne çok ne de az yemenize neden olur. Sigara isteği duyulduğunda da bir bardak su içilmelidir. İstek iştahı açacak ürünlerle giderilmeye çalışılmamalıdır. Ayrıca çay, kahve, sıcak çikolata ve gazlı içecekler ve alkolden uzak durulmalıdır.

Sigarayı bırakmaya kesin karar verdiyseniz bu ipuçlarına dikkat ederek kilo almamayı başarabilirsiniz. Bu aşamada kesin kararlılık çok önemlidir. Çünkü sigarayı bırakmaya çalışan pek çok insan kilo aldığını görerek sigaraya geri dönmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir