nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. Site İsminin Arama Motoru Optimizasyonuna Etkisi

Site İsminin Arama Motoru Optimizasyonuna Etkisi

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
129 0

Domain adının yani site isminin arama motorları optimizasyonu için önemi büyüktür. Belki de çok doğru bir domain adı tercihi ile optimizasyon yapmanıza gerek bile kalmayacaktır. Ancak bunun için zaman harcamak ve çok düşünmek gerekir. Hedef kitle kullanıcılar olduğundan, onların arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeleri baz alarak ve daha detaylı düşünerek domain ismi alabilirsiniz.

Anahtar kelimeler yukarıda bahsettiğim gibi en önemli kriterlerden biridir. Bir diğer önemli kriter ise domainin uzunluğu. Alan adının uzun olmamasına dikkat edin. Alan adı uzun olursa, kullanıcılar açısından akılda kalıcı olmaz, kalitesiz bir site gibi görünür. Ayrıca spam site gibi de algılanabilir.

Domain uzantılarının ne gibi etkisi vardır konusuna gelince, .com uzantılı alan isimleri almak daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü Google .com uzantılı sitelere daha çok önem vermekte ve kullanıcılar açısından da akılda kalıcılık, güven ve kalite sağlar.

SEO İçin Domain Önemi

SEO için domain ismi çok mu önemlidir sorusuna cevap ise, önemlidir çünkü bir site için SEO çalışmaları yaparken anahtar kelimeler, meta taglar, titlelara dikkat ederiz. Google bu kriterlere göre sitenizi indeksler, üste çıkartır. Ancak bu durumu daha kolay bir hale getirmek domain adı ile sağlanabilir. Hem kullanıcıların arayabileceği bir anahtar kelimeden oluşan hem de terimden oluşan bir domain adı seçimi fayda sağlayacaktır. Domain ismini oluştururken sıralamada önemlidir. Mantıklı olabilecek şekilde anahtar kelime başta ardından kullanacağınız 2. kelime gelmelidir.

Bunların yanı sıra domain yaşı da önemlidir. Çünkü eski domainler Google tarafından kabul edilmiş ve üste çıkarılması çok daha kolay olan domainlerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir