nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Sosyal Konut Projesi Nedir ve Kimler Başvuru Yapabilir?

Sosyal Konut Projesi Nedir ve Kimler Başvuru Yapabilir?

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 3 dk okuma süresi
143 0

Son günlerde adından sıkça söz edilen Dev Sosyal Konut Projesini hepimiz merak ediyoruz. Haberimizin devamında Sosyal Konut Projesine dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Gayrimenkul Uzmanları bu dev proje hakkında bazı açıklamalarda bulundular:

‘’Bugüne kadar ki en büyük konut kampanyası olan bu projenin tabi ki de belirli bir takım şartları bulunmaktadır. Yaş faktörü ve aylık gelir bu konuda önem arz etmektedir. Kişinin üzerine herhangi bir ev, araba bulunmaması gerekiyor. İlk kez ev sahibi olacaklar için yapılmış bir proje. Şehit, gazi ve emekli yakınları için özel bir ayrıcalık bulunuyor. 30 yaşından küçük bireylerin ev sahibi olması daha avantajlı gözüküyor.”

Geçtiğimiz günlerde yeni evli çiftlere özel olarak bir kontenjan ayrılacağı söyleniyordu fakat Bakanlık tarafından açıklama geldi. Yeni evlenen çiftlere değil 30 yaşından küçük kimselere özel bir ayrıcalık olduğunu belirtti. Başvuru yapmak isteyenler için İstanbul’da yaşayanların aylık gelirinin 16 bin lira olduğunu diğer şehirlerde ikamet edenlerin ise 14 bin lira altında olması gerekmektedir.

Ödemeler Nasıl Olacak?

İstanbul’da yaşayan 16 bin lira maaşı olan bir aile en düşük 4 bin 800 türk lirası ödeyecektir. En düşük taksitlere göre hesaplama yapılacak ve 1600 tl tek kişi, iki kişilik ailede ise 3 bin lira ödemesi olacak.

Bu Evlere Ne Zaman Kavuşulacak?

Bu proje hemen en kısa sürede gerçekleşecek gibi değil çünkü yüzyılın en büyük sosyal konut projesi olduğu için başvurular da haliyle fazla. Devletimiz bu projeyi açığa kavuşturduktan sonra en erken teslimi 24 ay olacağı konuşuluyor. 24 ay da gayrimenkul için gayet uygun bir zaman dilimi gibi gözüküyor. 13 Eylül’den sonra başvurusunu yapan kimseler 24 ay içerisinde evlerine kavuşabilecek. Şimdiden arsanın ve evin nasıl olduğunu merak ediyorsanız E-devlet üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir