nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Sosyal Medya Gençlerin İmajını Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medya Gençlerin İmajını Nasıl Etkiliyor?

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
163 0

İnternet ve sosyal medya gençlerin iletişim kültürünü kalıcı olarak değiştirmiştir. Gençlerin kendilerini sundukları, denedikleri ve değiş tokuş ettikleri alan günümüzde sınırsızdır. Buna göre kaçınılmaz olarak avantajlar ve dezavantajlar getirmektedir. Instagram, TikTok, Snapchat veya YouTube gibi sosyal ağlar aynı ölçüde hem büyülüyor hem de gençleri oldukça olumsuz etkiliyor.

Sizin için hazırladığımız bu yazı, sosyal medyanın gençlerin benlik imajı üzerindeki etkisini ele almaktadır. Ana odak noktası, sosyal medyanın gençlerin benlik imajına zarar verip vermediği sorusunun eleştirel bir incelemesidir.

İnternet ve Sosyal Medya: Gençlerin Değişen Sosyal Çevresi

Bugünün çocuk ve genç nesli, sanal dünyalar ve sosyal medya ile büyüyen ilk nesildir. Kültürümüz, uzun zamandır gerçekleşmekte olan sosyal bir değişimi göstermektedir. Gençler arasındaki etkileşim eskiden küçük çevrelerde (okul arkadaşları, kulüp arkadaşları ve mahalle arkadaşları) çoğunlukla iken, artık ortam ve olanaklar yeni medya ve sosyal ağlar tarafından büyük ölçüde genişletilmiştir.

Gençlerin kendilerini denedikleri ve karşılaştırdıkları alan artık sınırsız. Ancak bu aynı zamanda çok sayıda gerçekliği, değeri ve rol modelini de beraberinde getirir. Sonuç olarak, bireysel kişilik ve öz imaj kaçınılmaz olarak dijital dünyalarla etkileşim içinde şekillenmektedir.

Gençleri Sosyal Ağlar Konusunda Büyüleyen Şey Nedir?

TikTok veya Snapchat gibi sosyal ağlar gençleri büyülüyor, buna hiç şüphe yok. Gençlerin kendilerini gösterebilecekleri ve yetişkinlerin etkisinden uzakta bir şeyler deneyebilecekleri bir yerdir. Bu, geri bildirim almak ve bu şekilde tanınmayı deneyimlemekle ilgilidir. Bu açıdan, sanal dünyalar gençler için kesinlikle kimlik oluşturucudur ve benlik imajlarının gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Son olarak, sosyal ağlar doğal olarak bir topluluk duygusu yaratır. Burada gençler akran gruplarıyla ağ kurarak sadece “beğeni” değil, aynı zamanda belirli bir aidiyet duygusu da yaratıyor. Bu özellikle bu yaşlarda önemlidir ve öz saygıyı güçlendirir.

Bilinçsiz Sosyal Medya Kullanımı Tehlike Barındırıyor!

Bilinçsiz sosyal medya kullanımının tehlikesi açıktır. Genel olarak, sosyal medyada yanlış ideallerin ve değerlerin (vücut idealleri, güzellik idealleri, rol modelleri, …) iletilmesi, olumsuz bir öz imajın yaratılmasına katkıda bulunabilir. Özgüven üzerindeki etkileri de bazen ciddi boyutlardadır. Dahası, ergenlik dönemi kişinin daha güvensiz ve daha eleştirel olduğu bir dönemdir.

Ancak medya kullanımı bunun ötesinde, yani özel veriler ve içerikle ilgili tehlikeler de barındırmaktadır. Gençler kendilerini yetişkinlerden açıkça ayırsalar da, akran gruplarında genellikle oldukça açıktırlar. Dolayısıyla, sosyal ağlarda, kişisel veriler veya çok samimi resimler gibi özel şeyler her zaman gizli kalmaz. Özellikle de kişi gerçek yabancılarla ağ kurma eğilimindeyse, bu durum veri istismarı, takip veya siber zorbalık riskini artırır. Bilinçli bir şekilde sosyal medya kullanmak tehlike oluşturmayacağı gibi size katkıları bile olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir