nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Telefon Bağımlılığından Kurtulmak İçin Ne Yapabiliriz?

Telefon Bağımlılığından Kurtulmak İçin Ne Yapabiliriz?

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 4 dk okuma süresi
332 0

Akıllı telefon ve bağımlılık sizin için bir cümlede bir araya geliyor mu? Yeni bir mesaj gelip gelmediğini görmek için her iki dakikada bir telefonunuzu açıp bakıyor musunuz? Bu sorulara karşı cevabınız evetse o zaman bu yazımız tam size göre.

1. Cep Telefonunuzu Gri Renge Çevirin

Cep telefonunuz ekranı yalnızca gri tonlamalı olarak görüntüleme işlevine sahiptir. Uzun vadede bu, gözleri zorlar ve dolayısıyla kullanımı daha az çekici hale getirir. Bu uygulama cep telefonu bağımlılığıyla mücadele etmenin en etkili yollarından biridir.

2. Giderek Kullanımı Azaltın

Akıllı telefonunuzu iki dakikadan fazla elinizden bırakmakta zorlanıyorsanız, cep telefonu bağımlılığıyla adım adım mücadele edin. İlk başta sadece on dakikada bir, daha sonra 30 dakika sabredene kadar sadece 20 dakikada bir bakmaya karar verin ve bu şekilde devam edin. Telefonu bırakma süreci birkaç gün veya hafta sürebilir. Önemli olan, cep telefonsuz olmanın harika bir şey olduğunu kafanıza sokmak için aralıkları uzatmaktır.

3. Bağımlılık Yapan Uygulamaları Silin

Cep telefonu bağımlılığının üstesinden gelmek için, sürekli elinizi telefonunuza götürmenize neden olan uygulamaları kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu tür uygulamalar örneğin TikTok, Instagram veya YouTube olabilir.

4. Cep Telefonsuz Bir Hafta Sonu Geçirin

Cep telefonunuzu güvendiğiniz bir kişiye teslim edebilir ve bir hafta sonu veya tüm tatilinizi telefonsuz bir şekilde geçirmeye gayret edebilirsiniz. Böylece bağımlılığınızı azaltmış olacaksınız.

5. Cep Telefonunuza Erişmeyi Zorlaştırın

Cep telefonu bağımlılığıyla mücadele etmenin bir başka yolu da telefonunuza erişmeyi kendiniz için zorlaştırmaktır. Örneğin, yolda cep telefonunuzu ekstra bir kutuya koyabilir ve bu kutuyu da sırt çantanızda sakladığınız küçük bir çantaya koyabilirsiniz. Bu şekilde, cep telefonuna “hızlı” bir şekilde bakmanın gerçekten buna değip değmeyeceğini üç kez düşünürsünüz. Öte yandan, evde her zaman o anda olmadığınız bir yere yerleştirebilirsiniz. Yani oturma odasındaysanız, cep telefonunu yatak odasına koyun. Yatmadan önce oturma odasına götürün, vb.

6. Bildirimlerinizi Yönetin

Her beş dakikada bir gelen bir mesajla rahatsız edilmekten kaçınmak için telefonunuzu sessize alın. Ayrıca anlık bildirimleri azaltmaya veya tamamen kapatmaya ve e-posta bildirimlerini manuel almaya geçirmeye yardımcı olur.

7. Akıllı Telefonunuzu Kapatın

Cep telefonumuz günlük hayatımıza o kadar yerleşti ki, sanki bu işlev hiç yokmuş gibi artık onu kapatmıyoruz bile. Kapatma düğmesine basarak kendimizi de şebekeden çıkaracağımızdan, unutulacağımızdan, yok olacağımızdan korkuyoruz. Oysa tam da bu mola zihinlerimiz için çok önemlidir; kapanabilmek ve cep telefonumuzun hayati bir organ olmadığını fark edebilmek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir