nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Telegram’da olup WhatsAppta Olmayan Her şey

Telegram’da olup WhatsAppta Olmayan Her şey

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
119 0

Olay mesajlaşmaya gelince, WhatsApp mesajlaşma uygulamalarının kralıdır. 800 milyonu aşkın aktif kullanıcısıyla birlikte, onunla yarışan başka bir mesajlaşma uygulaması yok. Fakat bazı kullanıcılar daha iyi özelliklere sahip olan ve Güvenliğe ciddi şekilde önem veren programları tercih eder. Bu noktadaki alternatif TELEGRAM’dır.

Her ne kadar WhatsApp’ı tek mesajlaşma yolu olarak görseniz de, Telegram’ın ne tür avantajlarının olduğunu görünce, en azından bir kez deneyeceğinizi düşünüyorum.

Telegram WhatsApp’dan daha iyi masaüstü uygulamasına sahip

Windows, Linux ve OS X ile uyumlu olan Telegram’ı masaüstünüze kurabilirsiniz. Eğer herhangi bir kurulum yapmak istemiyorsanız, Telegramı web ve chrome üzerinden de kullanabilirsiniz.

Ayrıca, telefonunuzda Telegram ile yapabileceğiniz her türlü fonksiyonu, masaüstünden de yapabilirsiniz.

Mesajlaşmada Tam Güvenlik

Mesajlaşırken güvenlik hakkında endişeleniyorsanız ve mesajlarınızın 3. kişiler tarafından ele geçmesinden korkuyorsanız Telegram tam size göre. Çünkü Telegram end-to-end encryption kullanıyor. Yani size gelen veya sizin attığınız mesajlar Telegram’ın sunucusuna gitmiyor. Attığınız mesaj telefonunuz tarafından şifrelenerek alıcıya gönderiliyor ve alıcının telefonu şifreyi çözerek mesajınızı okuyor.

Bir diğer güvenlik avantajı ise, Telegram’daki mesajlarınızı belli bir süreye ayarlayarak otomatik silebilirsiniz. Böylece ayarladığınız zaman geldiğinde mesajlar direk silinir.

Son olarak Telegram, karşınızdakinin, konuşmanın ekran görüntüsünü aldığında sizi bilgilendirir. Böylece kime güvenip, güvenemeyeceğinizi bilmiş olursunuz.

Kullanıcı Adı

Bildiğimiz gibi WhastApp kullanmak için telefon numaramızın verilmesi şart. Eğer telefon numaranızı karşınızdakilerle paylaşmak istemiyorsanız WhatsApp size göre değil. Telegram’da ise bir kullanıcı adı seçebilirsiniz ve kullanıcılar sizi bu kullanıcı adı üzerinden ekleyebilir. Bu da Telegram’ın gizliliğimize ne kadar önem verdiğinin bir diğer göstergesi.

Telegram Tamamen Bedava

Telegram’ı bir kez yükledikten sonra istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Herhangi bir vergi ya da ücreti yoktur. WhatsApp  kullanıcılarının ödediği miktar her ne kadar az olsa da, WhatsApp tarifesinin dolmasına kaç gün kaldığıyla ilgili gelen bilgilendirme mesajları sinir bozucu. Telegram bizi bu dertten de kurtarıyor.

Tüm bilgilerini web üzerinden silme

Telefonunu kaybetmek ya da çaldırmak hepimiz için üzücü bir durum. Böyle bir durumda mesajları güvenlik açısından silmek isteriz. Bildiğimiz gibi WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp Web üzerinden mesajları silme olanağı sağlıyor. Fakat Telegram bu duruma daha çok kafa yormuş ve mesajları silmekle birlikte programı tamamen devre dışı bırakabilme özelliği koymuş. Telefonunuzu ele geçiren 3. Şahıs WhatsApp üzerinden sizin adınıza konuşmaya devam edebilirken, Telegram’da böyle bir durum söz konusu değil.

Grup Büyüklüğü

WhatsApp’da Grup büyüklüğü en fazla 100 olabilirken Telegram’da 200 dür.

Sonuç

Açık bir şekilde Telegram’ın WhatsApp’dan hiçbir eksiği yok ve hatta artıları var. Birçok insan Telegram kullanmaya başladı ve bu sayı giderek artıyor (100 milyon aktif kullanıcı). Eğer yazıyı beğendiyseniz Sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayın ve ayrıca size göre hangi mesajlaşma programının daha iyi olduğunu yorum atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir