nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Titanik‘in Batması İle İlgili Az Bilinen Gerçekler

Titanik‘in Batması İle İlgili Az Bilinen Gerçekler

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
380 0

Titanik, kendi döneminde insan gücüyle yapılmış ve hareket eden en büyük gemiydi ve uzunluğu 269 metreydi. Bu dönemde geminin yapımı için 7,5 milyar dolar harcandı. Geminin yapımında 17 bin kişi çalıştı ve yapım aşamasında 246 işçi yaralandı ve 2 kişi hayatını kaybetti. Ana güvertesinde spor alanı, yüzme havuzları ve tenis kortu bulunan bu gemi, yapıldığı dönemde rakiplerinin üzerinde bir ihtişama sahip olmasından dolayı insanlarda asla batmayacak bir gemi imajı yarattı.

Peki bu devasa ve batmaz denilen gemi nasıl oldu da okyanusun derinliklerinde kayboldu. Titanik’in batmasına sebep olan buzdağı M.Ö. 1000’li yıllarda okyanusta sürüklenmeye başlayan 100 bin yaşında bir buzdağıydı. Çarpmanın meydana geldiği 15 Nisan 1912 tarihinde, buzdağının hemen hemen 1.5 milyon ton ağırlığında ve görünen kısmı 30 metre civarında, toplam uzunluğunun ise 120 metreydi. Yine başka bir teoride Titanik’i inceleyen gazeteci Senan Molony tarafından ortaya atıldı. Molony, “Buzdağının gövdeyi deldiği noktayı inceliyorduk. Tam da o noktada büyük yanık izleri olduğunu fark ettik. İçeride çıkan bir yangın, buz dağının çarptığı noktayı zayıflatmış olabilir” diyor.

Yaşanan Kaybın Çok Fazla Olmasının Nedeni

Gemide herkese yetecek kadar filika olmasına rağmen filikaların çoğu kapasitesi kadar doldurulmadı. Geminin batmaya başladığı ilk anlarda birçok insan filikalara binmeyi reddetmiş bunun sebebi ise, yolcuların geminin batacak olduğuna inanmaması ve filikalara binmektense geminin daha güvenli olabileceğini düşünmesi.

İlerleyen zamanda herkes filikalara binmek için çabalasa da azalan filika sayısı ile filikalara binmek de zor hale gelmiş. Bu da ölü sayısında artışa neden olmuş. Titanik, seferden 2 saat 40 dakika içinde Kuzey Atlantik okyanusunun derinlerine indi. 2223 yolcu ve mürettebattın bulunduğu gemide 1500’den fazla insan öldü. Bu kaza tarihin en ölümcül deniz felaketlerinden biri olarak tarih kitaplarında yerini aldı. Titanik’in kendi adına taşıyan bir bakteri türü yüzünden (Halomonas Titanikae), bilim adamlarınca 20 yıl içerinde tamamıyla yok olacağı söyleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir