nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Twitch Yayıncısı Olun: Yeni Başlayanlar için Rehber

Twitch Yayıncısı Olun: Yeni Başlayanlar için Rehber

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 5 dk okuma süresi
155 0

Twitch‘te yayın yapmak artık zor değil. 2022’de yayın platformunda aynı anda ortalama 2,77 milyon kişi sizi izleyebilir. Herkes Twitch yayıncısı olmak ister, fakat ilk önce bazı engelleri aşmanız gerekecek. Bu yazımızda Twitch’te yayın yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi açıklıyoruz!

Twitch’te Ne Yapmak İstiyorsun?

Twitch’te gerçekten yayın yapmaya başlamadan önce, orada gerçekten ne yapmak istediğinizi düşünmelisiniz. Oyun oynamak veya diğer formatları denemek isteyip istemediğinizi düşünebilirsiniz. Bazıları League of Legends, Valorant, Fortnite veya Counter Strike’taki rekabetçi çevrimiçi turlarını burada yayınlarken, diğerleri bağımsız bir oyun üzerindeki çalışmalarını yayınlıyor.

Ne yapmak istediğinizi öğrenir öğrenmez, bunu kimin için yapmak istediğinizi düşünmelisiniz. Seni kim izliyor? İzleyicileriniz hangi ilgi alanlarına sahip? Bir akarsuda diğerlerinin sunmadığı nelerden hoşlanabilirler? Ancak kendi eğlencenizi de gözden kaçırmamaya çalışın. Sonuçta, yayınınız sizinle ilgili! Eğer yaptığınız işi yaparken eğlenmiyorsanız, izleyicileriniz de eğlenmeyecektir.

Bir Twitch Hesabı Oluşturun Ve Kanalınızı Kurun

İlk başta aptalca gelebilir ama oldukça mantıklıdır. Twitch yayıncısı olmak için bir Twitch hesabına ihtiyacınız var. E-posta adresinizi kullanarak çok kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Bunu yapmak için sağ üstteki profil resminize tıklayın ve ardından İçerik Oluşturucu Panosu’nu seçin. Ardından soldaki “Tercihler” sekmesini ve ardından profil resminizi ve başlık resminizi seçebileceğiniz “Kanal “ı seçin. Son olarak, sosyal medya bağlantılarınızı girmelisiniz. Bunlar daha sonra kanal sayfanızda görüntülenecektir.

En Az Orta Performanslı Bir Bilgisayarınız Olmalı

Her şeyden önce, Twitch yayıncısı olmak için iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Twitch’te bir konsol üzerinden oynasanız bile, yayını PC üzerinden kendiniz yürütmek için size birçok ek seçenek sunar. Bilgisayarınız belirli bir performansa sahip olmalıdır.

Sonuçta, yalnızca yayınlamak istediğiniz oyunları çalıştırmakla kalmamalı, aynı zamanda tüm yayının üstesinden gelebilmelidir. Bunun için en az bir Intel Core i5, 8 ila 16 GB RAM ve GeForce GTX 1060’a ihtiyacınız var. Hangi video oyunlarını yayınlamak istediğinize bağlı olarak, daha güçlü veya daha zayıf bir bilgisayar yeterli veya gereklidir.

Mikrofon

Kural olarak, bir Twitch yayını sırasında izleyicilerinizle konuşursunuz. İster oyun hakkında yorum yaparak ister canlı sohbet ile etkileşime geçerek. Her iki durumda da sesiniz net ve kolay anlaşılır olmalıdır. Bunun için bir mikrofona ihtiyacınız var. Eğer bir Twitch yayıncısı olmak istiyorsanız, hemen iyi bir mikrofona yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Ekipmanınızın en önemli parçasıdır ve ucuza alırsanız, genellikle iki kez satın almış olursunuz.

Akış Yazılımı

Twitch’e bağlanabileceğiniz çeşitli yayın programları vardır. En popüler olanlardan biri muhtemelen ücretsiz OBS’dir (Open Broadcast Studio). Streamlabs OBS adında ekstra bir yayıncı sürümü de var. Akış için ihtiyacınız olan araçların çoğu zaten yerleşiktir. Başarılı bir Twitch yayıncısı olmak için OBS’yi buradan indirip yüklemeniz gerekiyor.

OBS’de Bir Sahne Kurma

Teknik olarak artık her şey hazır. Twitch ile OBS arasında bağlantı kurdunuz ve her şeyi en iyi şekilde ayarladınız. Artık başlayabilir ve sonunda bir Twitch yayıncısı olabilirsiniz. Bunu yapmak için Streamlabs OBS’de sahneyi kurmanız ve Twitch akışınızı hazırlamanız gerekir. Akışınızdan önce sahneleri hazırlarsınız. Daha sonra, bu sahneler arasında ileri geri geçiş yapabilirsiniz.

Başlayın ve Eğlenin

Twitch yayıncısı olmak istiyorsunuz en azından nasıl çalıştığına dair bir rehber okuyorsunuz. Her şeyi teknik olarak hazırladıktan ve kurduktan sonra önünüzde hiçbir engel kalmaz! Devam edin ve akışınızı başlatın. Elbette, çok daha fazlasını optimize edebilirsiniz ve kitleniz büyüdükçe, sonunda para kazanma ve Twitch’te yeni özelliklerin kilidini açma fırsatına sahip olacaksınız. Uyarlayın, tasarlayın ve tekrar eden unsurlar oluşturun. Bu şekilde, uzun vadede izleyicileri elinizde tutabilir ve hepsinden önemlisi, bunu yaparken eğlenebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir