nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Üç Adımda Bilgisayar Yedeklemesi

Üç Adımda Bilgisayar Yedeklemesi

Now You Tech Now You Tech - - 5 dk okuma süresi
216 0

Veri kaybı; fidye yazılımı, virüs saldırıları, insan hatası ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her türlü nedenden kaynaklanır. Önemli dosyaları kaybetme oranı düşündüğünüzden daha yaygındır. Tüm verilerinizi kaybedebileceğinizi bilmek, özellikle tüm bilgisayarınızı nasıl yedekleyeceğinizden emin değilseniz, bu korkutucu bir düşüncedir.

Peki, bilgisayar yedekleme işlemi için ne lazımdır ve nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Bilgisayar Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar yedekleme ya da yaygın bilinen adıyla backup nasıl yapılır? Güvenli verilere sahip olmayı herkes ister. Bu nedenle, yedekleme seçeneklerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu üç adımlı kılavuzu bir araya getirdik, böylece değerli dosyalarınızı ve anılarınızı kaybetme konusunda asla endişelenmenize gerek kalmayacak.

Adım 1: Depolama Cihazı Seçimi

USB flash bellekler, masaüstü sabit sürücüler, taşınabilir sabit sürücüler ve ağa bağlı depolama aygıtları dâhil olmak üzere veri yedeklemek için birkaç harici depolama cihazı kullanabilirsiniz. Bazı harici sabit sürücüler, süreci otomatikleştiren ve sizin için kolaylaştıran yedekleme yazılımıyla birlikte gelir.

USB flash sürücüler daha az depolama alanına sahiptir ancak saklanması kolaydır ve taşıması çok kolaydır. Sınırlı kapasite nedeniyle, tüm bilgisayarınızı yedeklemek için uygun değildirler.

Masaüstü sabit diskleri, birçok dosya içeren sistem yedeklemeleri için yeterli alan sağlar. Güvenlidirler ve birini kaybetmeniz veya üzerine yazmanız durumunda tek tek dosyalara erişmenizi kolaylaştırırlar. Ancak, bir güç kablosu gerektirirler ve bu nedenle taşınabilir değillerdir. Bu sebeple genellikle iş için seyahat eden veya çoğunlukla bir dizüstü bilgisayara güvenen kişilere önerilmemektedir.

Öte yandan, taşınabilir sabit diskler, sık seyahat eden ve bilgisayarlarını evden veya ofisten uzakta yedeklemesi gerekenler için harika bir seçenek olacaktır. Masaüstü sabit diskler kadar yüksek veri kapasitesine sahip değiller ve biraz daha yavaş olabilirler. Buna karşın taşınabilir sabit diskler birden çok yerde kullanılabilir.

Ağa bağlı depolama aygıtları yönlendiricinize bağlanır ve birden çok bilgisayar için yeterli alana sahiptir. Daha güçlü ve esnektirler ancak kurulumları çok daha zordur.

Adım 2: Bilgisayar Yedeği Oluşturma

Harici bir sabit sürücü edindikten sonra, cihazınızın manuel olarak yedeğini almanız gerekecektir.

Windows’ta geri yükleme işlemi için, başlat düğmesine tıklayarak; denetim masasına, oradan da sistem bakımına gidin ve ardından yedekle ve geri yükle seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda yedeklemeyi ayarla seçeneğini seçin ve talimatları izleyin.

Mac’te geri yükleme işlemi için ise, Time Machine’i kullanarak bir yedekleme oluşturmanız gerekecektir. Harici depolama aygıtınızı bağladıktan sonra Apple menüsüne gidin, ardından sistem tercihlerine ve son olarak Time Machine’e tıklayın. Yedekleme diskini seç butonuna basın ve mevcut seçenekler listesinden harici sabit sürücünüzü seçin. Burada sürücüyü şifreleme fırsatına sahip olacaksınız, bu da onu yalnızca yedek parolaya sahip olanlar için erişilebilir hale getirecek; yedekleri şifrele onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir. Ardından diski kullan seçeneğini seçin, yedeklemeniz başlayacaktır. Harici sürücüyü takılı tutarsanız otomatik yedeklemeler gerçekleşir.

Adım 3: İkinci Bir Yedekleme Yapın

Kişisel dosyalar ve veriler söz konusu olduğunda, tek bir yedekleme yeterli değildir. Bilişim teknolojisi uzmanları, 3-2-1 yedekleme yöntemini tavsiye ederler. Bu yöntem, verilerinizin üç kopyasına sahip olmayı gerektirir. Bu yedekleme yöntemi kullanıldığında, bilgisayarınız ve bir harici sabit sürücü gibi iki depolama aygıtı ve bulut gibi tesis dışı bir konumda bir kopya bulundurmanız tavsiye edilir.

Verilerinizi buluta kaydetmenin birçok yolu vardır. Örneğin, tek tek dosyaları Onedrive, iCloud, Google Drive veya DropBox gibi bulut depolama programlarına kaydedebilirsiniz. Bu siteler ücretsiz olarak sınırlı alan sunar, bu nedenle tüm bilgisayarınızı yedeklemek için uygun değildirler. Ancak kısa vadede, bilgisayarlar ve kullanıcılar arasında yedek dosyaları senkronize edebilir ve paylaşabilirler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir