nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Now You Tech Now You Tech - - 6 dk okuma süresi
1 0

Sık seyahat etmek zorunda olan veya seyahat etmeyi seven kişilerin uçak bileti fiyatlarını yakından takip ettiğini görüyoruz. Uçak bileti fiyatları konusunda en fazla merak edilen noktalar arasında ise; bilet fiyatlarının nasıl belirlendiği yer almaktadır. Bazıları seyahatleri sırasında uygun fiyata sahip olan uçak biletlerini rahat bir şekilde bulabilirken birçok kişinin bu evrede sorun yaşadığını görebiliyoruz.

Uçak Bileti Fiyatlarının Belirlenmesi

Uçak bileti fiyatlarının belirlenme evresine baktığımız zaman havayolu firmalarının bu noktada birbiriyle çelişen birçok açıklaması olduğunu görüyoruz. Firmaların sunduğu bu bilgilerden birçoğu her ne kadar geçmişte doğru olarak kabul edilen bilgiler olsa da günümüzde geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Aynı uçuş için yapılan farklı ücretlendirme prosedürleri, bu uçakta yer alan birçok kişinin farklı fiyatlar üzerinden biletlerini almış olması yine firmaların izledikleri strateji ile alakalı bir durumdur.

Bütün havayolu şirketleri yolculuk nereye olursa olsun uçaklarını dolu tutmak ister. Yani koltuk satmak firmaların en önem gösterdikleri konular arasında yer almaktadır. Fiyatlandırmayı ve havayolu taşımacılığını etkileyen faktörler çok fazla olsa da uygun uçak bileti bulmanızı sağlayacak üç kriter vardır. Bu kriterler:

  • Rekabet
  • Boş koltuk sayısı
  • Talep

Bayramlarda Fiyatlar Yükselebilmektedir

Bu tarz özel tarihlerin herkes tarafından biliniyor ve resmi tatil olması insanların benzer şekilde planlar yapmasına sebep olmaktadır. Bu durumda o hatta yer alan uçak biletlerine de talep artmaktadır. Talebin yüksek olması bilet fiyatlarının 2 – 3 katına kadar yükselmesine sebep olabilir. Eğer seyahat edeceğiniz tarihte esneklik yapılabiliyorsa bu tarihlerin dışında seyahat etmeye çalışın.

Tatillerde Uçak Bileti Fiyatları Yüksek

Uçak bileti fiyatları, firmaların gelir yönetimi departmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir uçuş hattına fiyat belirlenmeden önce geçmişe dönük olarak yapılan istatistikler ve toplanmış olan veriler ışığında yapılmaktadır. Bu şekilde bir uçağın hangi dönemlerde ne kadar dolabileceğine yönelik tahmin yapmak kolay olabiliyor. Resmi tatillerde ve yaz dönemlerinde Avrupa’dan Türkiye üzerine yapılan seyahatler fazla olduğu için uçak bileti fiyatları da yükselebiliyor.

Uçuş Günü ve Saati

Uçak bileti fiyatları sadece haftanın belirli gün ve saatlerinde değil aynı zamanda herhangi bir gün ve saatte de düşebilir. Havayolu firması bu düşüşün ne zaman olacağına doluluk durumuna göre karar vermektedir. Fakat uçuşa 3 hafta kala fiyatlar genellikle normale göre yüksek seyredebilmektedir. Son dakika seyahatlerini genellikle iş adamları gerçekleştirdiği için firmalar bu evrede de indirim yapma yoluna gitmeyebilir.

Havalimanı Seçimi

Eğer uçuş yapacağınız zaman çok fazla tercih edilen ana havalimanlarınızdan uçuyorsanız ödeme yaparken daha fazla ödeme yapma ihtimaliniz vardır. Bu havalimanları genellikle yüksek vergi verdiği ve yüksek talep gördükleri için bilet fiyatına da bu durum yansımaktadır. Kalabalık ve büyük şehirlerde genellikle iki veya daha fazla havalimanı olabilmektedir. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçuş yapılması Sabiha Gökçen Havalimanı’na göre daha pahalıdır. Arada fiyat farkı oluşmasının ana sebebi de budur.

Rekabetin Fiyata Etkisi

Havayolu sektöründe yüksek bir rekabet söz konusudur. Bu yüzden normal piyasa şartları rekabet seviyesi üzerinde pek etkili değildir. Fakat uçak biletlerinin fiyatları belirleneceği sırada rekabetinde etkili olduğu durumlardan birisi olduğunu düşünüyorum. İki hat üzerinde yolculuk yapan bir uçağın bilet fiyatları bu yolculuğun maliyetinden ziyade yolcu talebine, rakip havayolu firmalarının olup olmamasına ve sayısına göre değişebilmektedir. Bu yüzden yakında olan bir şehrin bilet fiyatlarının uzakta olan bir şehre göre daha pahalı olma ihtimali vardır.

Kalınan Süre

Gidiş – dönüş uçak bileti arasında geçen sürede bilet fiyatlarınız üzerinde çok etkili olacaktır. Uçak bileti fiyatınız gideceğiniz yerde en az bir haftasonu geçirerek 7 günden fazla kaldığınız zaman daha düşük olabilir. Hatta bazı promosyon biletlerde gidilen yerde en az 3 gece konaklanması istenebiliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir