nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Ülkemizde Antidepresan Kullanımı Giderek Artıyor

Ülkemizde Antidepresan Kullanımı Giderek Artıyor

Meltem Demiröz Meltem Demiröz - - 5 dk okuma süresi
21064 0

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizler, geleceğin pek parlak görünmemesi ve gençlerin işsizlik oranları toplumumuzun ruh sağlığını etkilemektedir. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre 2022 yılına kadar satılan antidepresan ilaçların kullanım oranları yüzde 80 arttığını grafiklerle gösteriyor. 2008 yılında 750 kişi başına günlük olarak 25 antidepresan ilaçları alınırken, 2022 yılında ise bu kullanım kişi başı 55’lere kadar çıkmıştır. Peki bu ilaç kullanımının artışı insanların ruh sağlığının bozulduğunu mu gösteriyor?

Psikiyatri Polikliniklerine Olan Talep Giderek Büyüyor!

Türkiye Psikayatri Derneği Yönetim Başkanı Prof. Dr. Aslı Köse’ye göre antidepresan ilaçlara yönelimin oldukça fazla olduğunu ve bu boyutun inanılmaz derecede arttığını belirtiyor. Bu artışın ruh sağlığının bozulduğu anlamına gelmediğini arkasından ekledi. Bu kullanımın artmasının sebeplerini de bizlere aktarıyor:

  • Covid virüsünden kalan endişe, stres ve kaygı bozuklukları toplumuzu ilaç kullanmaya sürükledi hatta psikiyatrik problemlerin ortaya çıkmasını bile sağlamıştır. İkinci sebep ise,
  • Bu ilaç şiddetli baş ağrılarında da işe yaradığı için toplumumuz en ufak bir ağrı da bile bu ilacı kullanmaya başladı. Bu sebeplerden dolayı insanlarımız bilinçsiz bir şekilde bu ilaçları kullanmaya devam etmektedirler.

Gençlerin Geleceğe Olan İnançları Ruhsal Sorunlara Neden Oluyor!

İş imkânlarının azalması, ekonominin giderek kötüye gitmesi ve geleceğin belirsizleşmesi gençlerin büyük bir bölümünde endişe, stres ve anksiyete sorunlarını meydana getirmektedir. İnsan psikolojisinde belirsizlik stresi arttırmanın en önemli nedenlerinden biridir. Böylece gençlerin büyük bir kısmı bu ilaçlara daha fazla yöneliyor. Sadece belirsizlik değil son yıllarda yaşanan salgın hastalıklar, deprem, işsizlik oranları ve ekonomi durumları gençlerin ruh sağlığını aşırı derecede etkilemektedir.

Açıklanan verilere göre psikiyatriste başvuran hastaların yüzde 75’ni genç hastalar oluştururken geriye kalan yüzde 25 ‘lik kısmında ise normal hastalar oluşturmaktadır. Bilinçsiz ve kulaktan dolma bilgilerle Antidepresan ilaçlara başlayan kimseler bu ilacın oluşturabileceği yan etkilerden habersizdirler. Oysa ki bu ilacın yan etkileri düşündüğünüzden de tehlikelidir.

Antidepresan İlaçların Yan Etkileri

Kilo Alımı

Antidepresan kullanımının en sık bildirilen yan etkisi kilo alımıdır. Günümüzde bu durumun, özellikle kadınlar arasında tedaviyi gönüllü olarak bırakmanın başlıca nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Bazı hastaların 6-12 ay boyunca antidepresan kullandıktan sonra aniden 10, 20 ve hatta 30 kg’ın üzerinde kilo aldığı düşünüldüğünde bu pek de şaşırtıcı değildir. Hastaların aniden depresyona ek olarak aşırı kilo ile mücadele etmek zorunda kaldığı bu yeni durum, birçok vakada son derece streslidir.

Migren

Antidepresan ilaçları migren tedavisinde de kullanılmakla birlikte, beyindeki serotonin hormonu seviyesini artırırlar. Aynı anda alınırlarsa, bu durum kızarma, taşikardi ve ayrıca şiddetli baş ağrılarına neden olabilen serotonin sendromuna neden olabilir. İstenmeyen yan etkilerden oluşan gerçek bir kısır döngü ortaya çıkar ve etkilenenler için büyük sağlık sorunlarına neden olur.

Fiziksel Belirtiler

Antidepresan kullanımı çok sayıda fiziksel yan etkiye neden olabilir. Bunların başında mide bulantısı, tekrarlayan baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, ishal veya kabızlık ve deri döküntüleri gelmektedir. Bu semptomların ortaya çıkıp çıkmayacağı ve ne kadar süreceği kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir