nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. Unmechanical Oyun İncelemesi

Unmechanical Oyun İncelemesi

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
127 0

Bağımsız, düşük bütçeli, bulmaca oyunları… Son yıllarda büyük yol kat ettiler değil mi? Aslında tüm bu furyayı başlatan birkaç yapım oldu ve devamı da geldi. Her ne kadar John Carmack gibi sektörün önde gelen isimleri Indie oyunların sadece bir “moda” olduğunu söyleseler ve teknik anlamda beğenmeseler de bu tamamen taraflarla ilgili. Kaldı ki insanların zevkleri farklı ve herkes, her zaman üst düzey grafiklere, seslere sahip bol kanlı oyunlar oynamak da istemiyor.

En azından ben stresli olduğum veya diğerlerinden sıkıldığım zamanlarda ilk tercih olarak bulmaca türü oyunlara yöneliyorum. Gücünü Unreal motorundan alan ve The Ball ile tanıdığımız Teotl Games’in elinden çıkan Unmechanical’da nowyoutech.com olarak size sunacağımız bir oyun.

Türünün tipik örneklerinden olan Unmechanical da adam akıllı bir senaryoya sahip değil. Oyunun hemen başında mekanik bir yeraltı dünyasına hapsolan kahramanımız yolu bulmaya çalışırken, biz de ona yardımcı oluyoruz. Aslında bakmayın kahraman dediğime, bildiğimi pervaneli, uçan, basit bir robot bu! Kullanacağımız bazı temel özellikleri var ve genel olarak oyunda kontroller son derece rahat. Sağa sola uçmaktan ve nesneleri tutup sürüklemekten başka yapmamız gereken bir şey yok. Yön tuşları, space ve F1 ile her şeyi hallediyoruz.

Unmechanical’da bulmacalar genel olarak orta zorluk seviyesinde, çözebildiğiniz takdirde fazla uzun sürmeyen ve zevkli türden. Karşımızda sürekli fizik öğeleri oluyor, belirli nesneleri belirli yerlere taşıyıp geçitleri açmak için uğraşıyoruz. Türde pek de başarılı olamayan ben bile Unmechanical’ı rahatça oynadıysam, herkes de başarır diyorum ama yine de takılıp kalanlar için ipucu sistemi de yerleştirilmiş. F1 tuşuna bastığınızda robotumuzun üzerinde ufak bir baloncuk beliriyor ve ne yapmamız gerektiğini az çok görüyoruz. Tabii bulmacayı çözmeye biraz yakınsanız, aksi takdirde sadece soru işareti belirliyor. Bu da hazıra kaçmamak açısından iyi olmuş.

Unmechanical ve Detaylar

Yapımın atmosferini oldukça beğendim. Bölüm tasarımları yeterince detaylı ve göze hitap şekilde hazırlanmış. Özellikle bazı bölümlerde ağzınız açık bile kalıyor. Aslında tüm bunların sırrı belli; Unreal Engine! Yılların eskitemediği grafik motoru, Unmechanical’da da oldukça “yakışıklı” durmuş. Fizikler de devreye girince görsel açıdan kusursuz olmasa da, bayağı bir hoş iş çıkmış. Ses ve müzikler maalesef görseller kadar güzel değil, en azından bir bulmaca oyununda müzikler bence daha iyi olmalıydı.

Her şeye rağmen Unmechanical çok sevebileceğiniz bir oyun. Belki biraz kısa süreli, belki yeterince aksiyon dolu değil ama ucuz fiyatıyla, dinlendiren ve düşündüren yapısıyla oynamaya değer. Deneyin işte, üzmeyin beni.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir