nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi & Seyahat
  4. »
  5. Venedik Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler

Venedik Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler

Now You Tech Now You Tech - - 6 dk okuma süresi
205 0

İtalya’nın en eski tarihe sahip şehirlerinden olan Venedik son derece ilginç olan yapısı ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Sularla kaplı olan şehir çok sayıda doğal ve beşeri adacıkların birleşiminden oluşmaktadır. Şehirde halk taşıma amacıyla araç olarak sandal ve tekneler kullanmaktadır. Şehir suların üzerinden geçmek üzere tasarlanmış birçok köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Venedik şehrinin kalbi bu bölgede atmaktadır ve bölgeye bir adet araç ulaşımı için yapılmış karayolu köprüsü ve bir adet de tren yolu için yapılmış köprü ile ulaşım sağlanmaktadır. İşte Venedik Yapılacak Aktiviteler ve Gezilecek Yerler yazımız sizlerle.

Santa Lucia Tren İstasyonu

Şehirde en çok gezilecek yer ve otellerin bulunduğu bölgeye ulaşım Santa Lucia tren garı ile yapılmaktadır. Ülkenin farklı noktalarından hem bölgesel trenler ile hem de hızlı trenler ile bu gara ulaşmak mümkündür. Şehre ulaşımı uçak ile yapan kişiler tren ile Santa Lucia’ya gelebilirler. Şehirde uzun süre kalacak olanlar da tren garına yakın bölgelerde bulunan şehrin yapılaşmasına uygun, küçük ve sevimli otellerden rezervasyon yapabilirler.

Otellerin büyük bölümünün önündeki kanallara bakan pencereleri bulunmaktadır ve özellikle farklı ülkelerden gelen turistlere son derece ilginç bir deneyim sunmaktadır. Bölgede konaklamak istemeyen kişiler de tren garı yakınlarında bulunan farklı bagaj bırakma noktalarından yararlanabilirler. Bagajlarını buralara belirli bir ücret karşılığında bırakan kişiler tüm gün gezdikten sonra bagajlarını teslim alarak yolculuklarına devam edebilirler. Tren istasyonunun hemen önünde bulunan iskeleden Venedik’te toplu ulaşım amacıyla kullanılan vapurlara binmek mümkündür. Vapurlar için tek bilet alınabildiği gibi çoklu biletler de bulunmaktadır ancak tek ulaşım seçeneği olduğu için fiyatları normalin üzerindedir.

San Marco Bazilikası

Venedik’te gezilecek yerlerin başında San Marco bazilikası gelmektedir. Tren garından yürüyerek ulaşılabileceği gibi deniz vapurları ile de ulaşmak mümkündür. San Marco bazilikası Venedik tarihi açısından en önemli binadır ve Yıllardır Venedik yöneticileri olan Düklerin kaldıkları Saray’ın hemen yanındadır. Bazilika San Marco meydanında bulunmaktadır ve görkemli mimarisi ile gören herkesi şaşkına çevirmektedir. Bazilikanın tarihi 828 yılında Hristiyanlık için son derece önemli olan Aziz Marco’nun kemiklerinin İskenderiye şehrinden çalınmasına dayanmaktadır. Venedikli tüccarlar bu hamleyi şehri Hristiyanlık aleminin merkezi haline getirmek için yapmışlardır. Kilise bugünkü halini 1063 yılında aldı ve zamanla çeşitli restorasyonlar geçirdi.

San Marco Meydanı

San Marco Bazilikasının hemen önünde bulunan meydan Bazilika manzarasının en iyi seyredildiği yerdir. Meydandan bazilikaya doğru bakıldığında ilk göze çarpan parçalar bazilikanın üzerinde bulunan at heykelleridir. Bu at heykelleri Venedik dükü tarafından yönetilen ve asıl amacı Kudüs’ü ele geçirmek olan haçlı ordusunun amacından saparak rotasını Bizans başkenti Konstantinopolis yani İstanbul’a çevirmesiyle şehre getirilmiştir. Haçlı ordusu Venedik Dükünün aldığı karar ile birlikte yönünü İstanbul’a çevirmiş ve şehre girdikten sonra tüm şehri yağmalamışlardır. At heykelleri de bu şekilde Konstantinopolis’teki Ayasofya Kilisesinden alınarak Venedik’e getirilmiş ve San Marco bazilikasının üzerine yerleştirilmişlerdir. Bunun dışında meydanda farklı restoranlar ve kafeler de bulunmaktadır. Bu mekanlarda oturarak şehrin tadını çıkarmak da mümkündür.

Rialto Köprüsü

Venedik kanalları temelde farklı kollara ayrılmaktadırlar ve bu kolların en büyük ve geniş olanına büyük kanal adı verilmektedir. Büyük kanal üzerinde bulunan farklı köprüler bulunmaktadır ve bu köprülerin büyüklükleri de farklıdır. Bu dört köprüden en eskisi ve günümüzde de en ünlüsü Rialto köprüsüdür. Köprünün kanal üzerinde bulunduğu yüksek konum sayesinde büyük kanal manzarası net olarak izlenebilmektedir. Köprünün her iki tarafından da kanala bakmak mümkündür ve genellikle çok yoğun olan köprü üzerinde pek çok ziyaretçi fotoğraf çekilmektedir.

Venedik Tekne Turu

Venedik kanalları ile ünlü olunca tabi ki bu kanallarda turistleri gezdiren teknelerin olması da beklenen bir durumdur. Tekneler aslında dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir tasarıma sahip. Venedik sahillerindeki kum birikintilerine çarpmamak için tabanı düz tasarlanan tekneler şehrin sembolü haline gelmiş durumda. Ziyarete gelenler kanalda keyifli bir tur atmak için saatlik kiralanan teknelerle özel bir tur atabilmektedirler. Özellikle genç çiftlerin ilgi gösterdiği tekne turları kanalda romantik bir gezi olarak görülmekte ve bu çiftler tarafından tercih edilmektedir. Tekneler ünlü olduğu kadar bu tekneleri kullanan kişiler de son derece yeteneklidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir