nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. VPN Ölüyor Yaşasın DirectAccess

VPN Ölüyor Yaşasın DirectAccess

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
49 0

VPN, kullanıcının bilgisayarına bir yazılım yüklemek ya da internetten kullanıcı adı şifre ile giriş yapmak suretiyle çalışan bir protokoldür. VPN şirket dışındaki bir kullanıcıyı içerde gibi hareket etmesini sağlar. Ne var ki günümüzde gelişen ve karmaşıklaşan istemci – ağ yapıları güvenlik ve veri erişimi gibi sebeplerden VPN yaşlı bir kurt edasıyla devam ediyor. Yakın gelecek ise Microsoft Platformlarında DirectAccess ‘in olacak.

DirectAccess Kullanıcılara VPN bağlantısı olmadan internet üzerinden güvenli şekilde ağa katılmalarına olanak sağlar. VPN bağlantılarına göre oldukça fazla avantajları vardır. Öncelikle Temel gereksinimlerden bahsedelim. Server tarafında Windows Server 2008 R2, Client tarafında ise Windows 7 ultimate ya da Enterprise sürümü. Malesef pro ve diğer sürümler desteklenmiyor. Sistem IPv6 ya göre yazılmış ama günümüzde işletmeler ve internetin büyük bir kısmı IPv4 kullandığı için yazılım bir dönüştürme ileIPv4 kullanımını olanaklı kılıyor. Bu yüzden Dış tarafta gerçek 2 IP ‘ye ihtiyaç duyuyor.

Gelelim VPN ‘e göre avantajlarına:

* VPN bağlantıyı güvenli olarak sağlar ama kullanıcının bilgisayarında Firewall ya da antivirus vb güvenlik zafiyetinden dolayı oluşabilecek sorunları anlayamaz. DirectAccess ise Bir ActiveX ile kullanıcının makinasında ağa bağlanmak için gereklilikleri karşılıyor mu kontrol eder ve bu şekilde içeri alır.

* DirectAccess SSL ‘i standart 443 portundan kullanır.  VPN ise farklı portlar talep edebilir bu durumda kullanıcının bağlanacağı yerde o portlar açık değilse bağlanamaz.

* Günümüzde Sistem yöneticilerinin en büyük problemlerinden olan mobil ekiplerin Group policy, Antivirus güncellemeler vb. uygulamalar anında Clientlara yüklenebilecek. İşletme genelinde tüm bilişim politikaları kontrol altına alınabilecek.

* DirectAccess ile ofis dışı ve içi diye bir kavram kalmıyor. Hem kullanıcı tarafında hızlı şekilde tüm verilere ulaşabilme hemde Sistem yöneticisi tarafında kontrol mekanizması anlamına geliyor.

DirectAcces VPN e göre çok daha fazlasını sunuyor. Kurallar oluşturup örneğin Antivirus yazılımı eskiyse DB ye bağlan ama FileServer‘a bağlanma gibi kıstaslar koyabilmek çok kolay.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir