nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Oyun
  4. »
  5. VR Gözlük Ayarları Nasıl Yapılır?

VR Gözlük Ayarları Nasıl Yapılır?

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
114 0

Teknoloji sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Son olarak akıllı ürün teknolojileri konusunda ciddi gelişmeler yaşandığı ve artık çok daha üst düzey akıllı telefonlar, televizyonlar ve tabletler geliştirildiğini de biliyoruz. Birçok ünlü teknoloji markası tarafından yayınlanan yeni ürünlerle beraber bu alanda teknolojinin oldukça gelişmeye başladığı da bir gerçek. İşte VR Gözlük Ayarları Nasıl Yapılır? yazımız sizlerle.

Tüm bunlara ek olarak sürekli yeni bazı teknolojilerle de karşılaşmıyor değiliz. İşte yeni yeni ortaya çıkan bu teknolojiler arasında en çok dikkat çekenlerinden birisi de sanal gerçeklik teknolojisi. Çıktığı ilk andan bu yana bir bakıma 3 Boyutlu görselleri içerisinde gezinme imkanı sunan sanal gerçeklik teknolojisinin beraberinde bir hayli yeni ürün getirdiğini de biliyoruz.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklikle beraber ortaya çıkan ve en çok kullanılan ürünlerden birisi de VR gözlükler. Sanal gerçeklik görüntülerini izlemek için kullanılan VR gözlük teknolojisi artık yavaş yavaş yaygınlaşmaya da başladı. Bu sayede birçok yeni VR gözlük modeli de görmeye başladık. Google ardından Samsung, HTC, Steam derken sanal gerçeklik gözlükleri olarak bilinen VR gözlüklerin epey bir yaygınlaştığını da söyleyebiliriz. VR gözlüklerin bu kadar yaygınlaşmasıyla beraber bu alanda kullanılan gözlüklerinde ayarlamalarının nasıl yapıldığı merak konusu oluyor.

SamsungHTCSteam gibi VR markalarının gözlüklerinin ayarlamaları için doğrudan markaların sitelerinden destek alabiliyorsunuz. Bunun dışında diğer daha çok bilinmeyen Google Cardboard sistemli diğer markalar için ise ayarlamaların nasıl yapılacağı merak konusu. Zira özellikle kask tipi VR gözlüklerin mercek yakınlık uzaklık gibi ayarlarının görüntü kalitesi için oldukça önemli olduğunu da söyleyebiliriz. Peki, bu tip gözlükler için ayarlar nasıl yapılıyor daha detaylı bakalım.

VR Gözlük Ayarları Yapma

Öncelikle şunu belirtelim; VR gözlüğünüze göre yapacağınız ayarlarda değişmekte. Fakat yazımızda da belirttiğimiz gibi SamsungHTC gibi dev markaların bu alanda kullanıcılara sunduğu birçok ayrıcalık var ve yazılım desteği konusunda da yine bu markaların sitesinden yardım alabiliyorsunuz. Bunun dışında diğer birçok markanın Google Cardboard üzerinde çalıştığın da belirtelim. Bu tip VR gözlüklerin ayarlamalarını yapmak için de yine Google’ın Carboard uygulamasından yararlanmanız mümkün.

Bu uygulamadan yararlanmak için ise VR gözlüğünüzle beraber gelen barkod kodunu kullanabilirsiniz. Eğe cihaz ile beraber size bir barkod gönderilmişse doğrudan Google’ın uygulaması üzerinden sizden barkodu okumanız istendiğiniz gönderilen barkodu okutarak gözlük kalibrasyon ayarlarına geçebilirsiniz. Bunun dışında bazı markaların kendi uygulamaları ile beraber geldiğini de belirtelim. Bu markalarda da yine barkod okuması yapmanız doğrudan sizi VR gözlük uygulamasına yönlendirecektir. Bu sayede görüntünün nasıl oranlanacağını ve gözünüze göre hangi tarafa nasıl yaklaşacağını da ayarlayabiliyorsunuz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir