nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. Web Site Google İstatistikleri İnceleme

Web Site Google İstatistikleri İnceleme

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
65 0

İnternet sitelerinde belirlenen hedeflere ulaşılması için tam kontrol sağlamak önemlidir. Site optimizasyonu, içerik oluşturma kadar önemli olan bir diğer faktör de siteye ait istatistiklerin doğru değerlendirilmesidir. İstatistik için birçok hizmetten faydalanabileceğiniz gibi kendi istatistiklerinizi de tutabilirsiniz.

Google Analytics

Google’ın bu hizmeti birçok webmasterın kullandığı ve çok fonksiyonlu bir hizmet. Analytics, kolay kullanıcı arayüzüyle sitenizin istatistiklerini birçok yönden görebilmenizi sağlıyor. Eğer Adwords hesabınız da varsa Analytics ile entegre ederek, reklam dönüşümlerinizi tam kontrol altına alabilirsiniz.

Google Analytics üzerinde birçok web sitesi ekleme, karşılaştırma gibi özellikler de mevcut. Sitenize ait hedefler belirleyebilir, hedeflerin tutarlılık oranlarına göre sitenizin başarısını ölçebilirsiniz. Coğrafi dağılım, tarayıcı işletim sistemi ölçümü gibi çok farklı kıstaslarda da site ziyaretçilerinizin dağılımını görebilirsiniz.

Google Analytics kullanımı ücretsizdir. Gmail hesabınızla Analytics’e kayıt olabilirsiniz.

Piwik

Sitenize ait istatistikleri kendinize ait bir script yardımıyla tutmayı yeğliyorsanız, açık kaynak kodlu Piwik bu iş için uygun bir seçim olacaktır. Piwik, geniş bir geliştirici kitlesine sahip bir yazılım olma özelliği taşıyor.

Sunucunuza rahatlıkla kurabileceğiniz bu istatistik yazılımı, anlık olarak istatistikleri gösterme, demografik istatistik, görsel dağılım gibi özelliklere sahip. Piwik bu açıdan Google Analytics’in açık kaynak kodlu en önemli alternatifi. Zaten Piwik geliştiricilerinin de görüşü ve stratejisi bu yönde. Piwik’i sunucunuzda çalıştırabilmek için pdo ve pdo_mysql eklentileri aktif olmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir