nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Web Sitesinin Yavaş Açılmasının Nedenleri

Web Sitesinin Yavaş Açılmasının Nedenleri

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
331 0

İnternet sitelerine giriş yaparken bazen yavaş görüntülenmelere illa ki denk gelmişsinizdir. İnternet sitelerinin yavaş açılmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Yazımızın devamında web sitelerinin hızlı açılması için neler yapılması gerektiğine değineceğiz.

Sitenin scripti ile alakalı olarak yapılan yanlış tasarım ve kodlamada yapılan bazı sorunlar sitelerin yavaş açılmasına neden olmaktadır. Bu tarz hatalar sadece kendi sitenizi değil aynı zamanda sunucuda bulunan diğer siteleride olumsuz olarak etkilemektedir. Çünkü bu yazılımsal hatalardan kaynaklı olarak sunucunun kaynaklarını da gereksiz şekilde kullanılmaktadır.

Bazen site yöneticileri içeriklerini girerken büyük boyutlu resimleri gereksiz olarak sitede kullanmaktadır. Haliyle yüksek kalitede büyük boyutlu resim dosyaları da sitenin yavaş açılmasına neden olmaktadır. Ayrıca Hosting paketinizin özellikleri kısıtlıysa statik tasarıma sahip bir internet sitesi kullanmanız daha faydalı olacaktır. Statik tasarımların daha hızlı açılmasının nedeni sabit bir sayfanın ziyaretçilere sürekli olarak gösterilmesidir ve böylece sunucu tarafından yoğun bir işlemci kullanılmamaktadır.

Kullanılan bazı eklenti ve uygulamalarda sitelerin yavaş açılmasına sebeb olabilir. Örneğin bir eklenti farklı bir kaynaktan büyük bir veri çekmeye çalışıyorsa eğer haliyle tarayıcı yavaş açılacaktır. Ayrıca unutmadan veritabanına aşırı derecede gereksiz sorgu ve istek gönderindiğinde de yoğunluktan zaman zaman veritabanında da sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden veritabanı ve sorgu / istek kısımlarının uzmanlar tarafından yapılması faydalı olacaktır.

Yukarıda saydıklarımızın dışında; internet bağlantınızla ilgili sorunlardan dolayı da bağlanmış olduğunuz internet siteleride yavaş açılabilir. Tabi sunucudaki diğer sitelerinde kaynakları fazla tüketmesi yine web sitelerinin yavaş açılmasına neden olmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir