nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. WhatsApp Gold Tuzağı İle Virüse Bulaşmayın!

WhatsApp Gold Tuzağı İle Virüse Bulaşmayın!

Now You Tech Now You Tech - - 2 dk okuma süresi
119 0

Dolandırıcılık etkeni son zamanlarda bir hastalık gibi yayılmaya başlayarak farklı mecralarda kendini gösteren bir tehdit unsuru halini almakta. Bu ağa en son girenlerden biri ise WhatsApp oldu.

WhatsApp üzerinden kurbanlarını seçen dolandırıcılar kişilere WhatsApp Gold’a geçerek daha hızlı ve daha fazla özelliğe sahip bir uygulamayı indirmeleri ile alakalı mesajlar göndermektedir. Bu gerçekte var olmayan ve kişinin tüm kişisel bilgilerini, ekstra olarak kredi kartı veya para göndermeleri talebinde bulunarak maruz kalan kişilerin parasını dolandırıp suç işlemeye devam etmektedirler. Gönderilen mesajdaki linke tıklayan kurbanlar, link içeriğinde bulunan uygulamayı akıllı telefonlarına indirdikleri andan itibaren savunmasız bir hale gelmektedirler.

Telefonların yanı sıra bilgisayarlara da kurulabilen bu uygulamalar sayesinde korsanlar mağdur kişinin tüm bilgilerini çalarak çeşitli mecralarda kullanma fırsatını yakalayabilmektedirler. Artı olarak Gold sürüme geçmeleri için çeşitli yalanlarla kredi kartı bilgilerini kullanıcıdan ekrana girmelerini isteyen dolandırıcılar, kişinin kart bilgileri ile siber suç işleyerek mağdur olan kişinin kartından alışveriş yapmaktadırlar.

Günümüzde birçok kişinin bu tuzağa düştüğü ve şu anda mahkemelerin halen sürdüğü dönemde dolandırıcılar dur durak bilmeden bu suçu işlemeye devam etmektedirler. 2022 yılında daha da fazlalaşan bu suç ihlali birçok kişinin mağdur olmasını görmekte olan WhatsApp tarafından sıkça uyarılar gelmekte. Farklı büyük mecraların yardımı ile sesini duyuran WhatsApp bu tür kişilerin gönderdikleri linke tıklamamaları ve aynı zamanda hemen engelleyerek bir daha kendilerine mesaj atmamalarını sağlamalarını dile getirmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir