nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Eğitim, Sağlık Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Wi-Fi Sorunları Nasıl Düzeltilir?

Wi-Fi Sorunları Nasıl Düzeltilir?

khaleesi khaleesi - - 5 dk okuma süresi
29 0

Wi-Fi’nin müzik dinlemek, en sevdiğimiz programları izlemek ve evden çalışmamıza olanak sağlamak için hazır olmasına o kadar alıştık ki, aniden bir Wi-Fi sorunu yaşayana kadar bağlantı konusunda nadiren iki kez düşünüyoruz. Bağlantının kesilmesi günlük rutini bozar, ancak çoğu Wi-Fi sorununun düzeltilmesi kolaydır, böylece nispeten hızlı bir şekilde yeniden bağlanabilirsiniz. Wi-Fi bağlantınız kesildiğinde, bu yaygın sorunlardan bazılarını gidererek erişimi kendi başınıza yeniden sağlayabilirsiniz. Wi-Fi Sorunları Nasıl Düzeltilir? Yazımız sizlerle.

Bazı Odalarda İnternet Erişimi Yavaş Veya Hiç Yoksa

Wi-Fi radyo dalgalarıdır, yani Wi-Fi yönlendiriciniz merkezi bir konumdan her yöne yayın yapar. Yönlendiriciniz evinizin uzak bir köşesindeyse, dış dünyanın büyük bir bölümünü gereksiz yere kapsıyorsunuz demektir. Eğer yapabiliyorsanız, yönlendiricinizi daha merkezi bir konuma taşıyın. Yönlendiricinizi kapsama alanınızın merkezine ne kadar yaklaştırabilirseniz, evinizin her yerinden o kadar iyi sinyal alırsınız. Harici antenleriniz varsa, onları da ayarlamayı deneyebilirsiniz. Tamamen dikey ve tamamen yatay konumlar arasında geçiş yapmak, birden fazla yöne ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bir apartmanda yaşıyorsanız, diğer yönlendiriciler sizinkiyle etkileşime giriyor olabilir. Mac, Windows ve Android’de NetSpot veya Android için Wi-Fi Analyzer gibi ücretsiz yazılımlar size yakındaki tüm kablosuz ağları ve hangi kanalı kullandıklarını gösterebilir. Yönlendiriciniz belirli odalarda yakındaki ağlarla çakışıyorsa, daha az sıkışık bir kanala geçmeyi düşünün. Daha az sıkışık bir kanala geçmek için yardıma ihtiyacınız varsa, kablosuz yönlendiricinizdeki kanalı değiştirme kılavuzumuzu ziyaret ettiğinizden emin olun.

Her Yerde Yavaş İnternet

Nerede olursanız olun Wi-Fi hızınız yavaşsa, bir dizüstü bilgisayarı doğrudan modeminize takmayı deneyin ve speedtest.net gibi bir site kullanarak internet hızınızı test edin. Hız hala düşükse, sorun muhtemelen yönlendiricinizde değil internet bağlantınızdadır. İSS’nizle iletişime geçin. Sorun bu değilse, mevcut kablosuz kanalınız cihazlarınız veya yakındaki diğer ağlar tarafından aşırı doldurulmuş olabilir. Yönlendirici ayarlarınızdan yönlendiricinizdeki kanalı değiştirmeyi düşünün.

Her yönlendirici markası bunu biraz farklı şekilde yapar.  Bu işe yaramazsa, yönlendiricinizi fabrika ayarlarına sıfırlayıp yeniden kurmak işe yarayabilir. Çoğu yönlendiricide, bir ataçla basılı tutabileceğiniz bir Sıfırla düğmesi vardır, ancak yönlendiricinizi sıfırlama konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa bir kılavuzumuz da var. Bu işlemi 30 saniye boyunca yaptığınızda yönlendiricinin fabrika ayarlarına dönmesi gerekir. Her şeyi düzgün bir şekilde yapılandırmak için kablosuz yönlendirici kurma kılavuzumuzu kullanın ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın.

Cihazınız Wi-Fi’ye Bağlanamıyorsa

Bazen belirli bir cihazda Wi-Fi sorunuyla karşılaşırsınız. Muhtemelen sadece anlık bir ağ sorunudur. Cihazınızdaki Wi-Fi’yi kapatıp yeniden etkinleştirmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, aynı işlemi yönlendiricinizin fişini çekip 30 saniye sonra tekrar takarak yapın. Bu işe yaramazsa veya sorun tekrarlanırsa, mevcut ağınızı cihazınızdaki kayıtlı ağlar listesinden silmeyi düşünün ve ardından yeniden bağlanın.

Windows 10 veya 11 çalıştırıyorsanız, “wifi sorun giderme” için arama yapın ve Ağ Sorunlarını Belirleme ve Onarma olması gereken sonucu açın. Bu, bağlantıyı geri getirebilecek bir dizi tanılamadan geçecektir. MacOS’ta Kablosuz Tanılama’yı çalıştırabilirsiniz. Seçenekler tuşunu basılı tutun ve menü çubuğundaki AirPort (Wi-Fi) simgesine tıklayın. Kablosuz Tanılamayı Aç’ı bulun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir