nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Windows 11 Güncellemesi Sonrası Oluşan Donma Sorununu Giderme

Windows 11 Güncellemesi Sonrası Oluşan Donma Sorununu Giderme

Now You Tech Now You Tech - - 3 dk okuma süresi
222 0

Microsoft’un şimdiye kadarki en başarılı işletim sistemi son çıkardığı Windows 11 işletim sistemi olarak biliniyor. Kullanıcıların doğrudan asistanı görevini görmeye başlayan işletim sistemi Windows 11 ile beraber birçok noktada da değişikliğe giden Microsoft’un özellikle yeni işletim sistemi için ücretsiz versiyon yayını yapması epey bir konuşulmuştu. Kullanıcılardan büyük oranda beğeni toplayan yeni işletim sisteminin ücretsiz olarak sunulmasıyla beraber Windows 11 işletim sisteminin kullanım oranları da bir hayli artış göstermişti. İşte Windows 11 Güncellemesi Sonrası Oluşan Donma Sorununu Giderme yazımız sizlerle.

Windows 11 hakkında beklenen haber ise geçtiğimiz Eylül ayında verildi. 1 yıl gibi bir süredir işletim sistemin ücretsiz olarak kullanıcılara sunan Microsoft Eylül başında yaptığı açıklama sonrasında Eylül sonu yani tam 1 yıl sonrasında işletim sistemin ücretli olacağını belirtti. Microsoft tarafından yapılan bu açıklamayla beraber Ağustos ayına girmeden önce son işletim sistemi olan Windows 11 ücretli hale getirildi.

Windows 11’un ücretli hale gelmesiyle beraber Microsoft kullanıcılara da bir yen güncelleme daha vereceğini açıklayan Microsoft yayınladığı son güncelleme ile beraber artık yıl dönümü güncellemelerini de bitirmiş oldu. Fakat Microsoft’un yıl dönümü güncellemesi olarak kullanıcılara sunduğu yeni güncelleme ile beraber bazı sorunlarda ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada güncelleme sonrasında ortaya çıkan sorunların başında da donma sorunları geliyor. Peki, sistemde kararsız çalışmaya neden olan donma sorunları nasıl giderilir daha detaylı olarak bakalım.

Windows 11 Donma Sorununu Çözümü

Şimdi ilk olarak kullanıcıların sistemi güvenli mod ile başlatması gerekiyor. Güvenli mod ile sistemi başlatmak için se bilgisayar açılırken “Shift” tuşuna basılı tutmanız ve ardından da yeniden başlatma ikonunu seçebilirsiniz. Sistemi yeniden başlattıktan sonra güvenli moda giriş yapmış olacaksınız. Güvenli moda giriş yapmanızın ardından ise soruna neden olan bazı kayıt defteri hatalarını düzeltmeniz gerekiyor.

Windows uygulamasını kapatmak da donma sorunlarını çözmek için yardımcı olacaktır. Bu uygulamayı da kapatmak içinde öncelikle “Windows+R” tuş kombinasyonunu yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise karşınıza gelen çalıştır ekranına “regedit” yazmanız gerekecek. Regedit yazıp daha sonra tamam sekmesine bastığınızda ise karşınıza gelen kayıt defteri uygulaması üzerinden AppXsvc uygulamasını bulmanız gerekiyor.

Bunun içinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\AppXSvc yolunu izlemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra uygulamayı devre dışı bırakıp sistemi bir kez daha yeniden başlatmanız gerekiyor. Tüm bu işlemlerden sonra donma sorunu bir nebze olsun çözülmüş olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir