nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. WordPress Güvenlik Optimizasyonu

WordPress Güvenlik Optimizasyonu

Wordpress sitelerde güvenlik nasıl sağlanır? - Wordpress güvenlik optimizasyonu nasıl yapılır?

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
91 0

WordPress Güvenlik Optimizasyonu günümüzde WordPress kullanıcıların için önemli bir konu haline gelmiştir. WordPress güvenlik optimizasyonu yapmanın birçok yolu vardır. Bunlar WordPress güvenlik eklentileri veya size bağlı olmayan sunucu kaynaklı güvenlikler ile sağlanabilir. Dikkat etmeniz gereken bir husus da aşağıda belirttiğimiz kurallara uymanız ve bu konuda çekimser olmamanız önem taşır. WordPress tabanlı internet siteleriniz için güvenlik konusunda tedirgin veya şüpheleriniz var ise makalemizi sonuna kadar okuyun.

WordPress Güvenlik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

WordPress güvenlik optimizasyonu konumuzda iletmemiz gereken birkaç yol vardır. Şimdilik bunları ikiye ayıralım ve basit bir şekilde özetleyelim. WordPress sitenizde daha önceden tema, eklenti, hız optimizasyonu ve daha birçok konuyu tamamladınız. Artık sıra bu yaptıklarınızı korumak için güvenlik optimizasyonu yapmaya geliyor.

Güvenlik optimizasyonu yapmak için önceliğimizin neler olduğunu bilmemiz gerekiyor. Standart virüslere karşı, temizlik veya tam kapsamlı bir önlem mi almak istiyorsunuz bunu belirleyelim. Konumuza eklenti ile güvenlik optimizasyonu ile devam edeceğiz.

WordPress Güvenlik Eklentileri İle Güvenlik Optimizasyonu

Güvenlik optimizasyonu yaparken en önemli konulardan birisi eklentiler olacaktır. Güvenlik eklentileri arka planda veya kullanıcı odaklı sitelerinizi dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehdide karşı korumaya yaramaktadır. Ücretsiz sürümleri bulunsa da ücretli olarak sizlere önemli özelliklerini sunmaktadır. Birçok insan sitesine zarar geldikten sonra bu eklentilere dört kolla sarılmak istese de güvenlik önceden alınması gereken bir önlemdir.

En çok kullanılan WordPress Güvenlik eklentilerine örnekler;

  • Wordfence
  • Shield Security
  • Sucuri Security
  • All In One WP Security & Firewall

Üstte belirttiğimiz gibi kaliteli ve uzun zamandır uzmanlar tarafından kullanılan güvenlik eklentileri sizlere yardımcı olacaktır.

Neden Güvenlik Optimizasyonu Yapmalıyım

Bildiğiniz üzere internette birçok zararlı yazılım bulunmaktadır. Bunlar sitenize zarar verebilecek düzeydedir. Bir çoğu verilerinizi alabilir, reklam virüsü veya sitenizi kullanılamayacak hale getirebilir. Güvenlik optimizasyonu bu nedenle emeklerinize, ziyaretçilerinize ve Google açısından kotu bir izlenim yaratmamak için yapması zorunlu bir hâl almıştır.

Güvenlik optimizasyonu nasıl yapılır diye kendinize sormadan önce bu konudaki uzmanlığınızı ve yeterliliğini sorgulamanızda varda olacaktır. Çalışmalarınızda site yedeği almayı kesinlikle unutmayın. Ve bu alanda uzman birinden destek almak size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

WordPress Virüs Temizleme

WordPress güvenlik optimizasyonu konusuna insanlar en çok bu konuda sorun yaşadıkları zaman başvuruyor. Üstte belirttiğimiz güvenlik eklentileri ile kapsamlı bir tarama yapıyor olsanız da çoğu zaman virüs kodlarını bulamaz.

Virüs Temizleme konusunda çalışmalara başlamadan önce site yedeğinizi (bozuk hâli ile) almayı unutmayın. Yapacağınız çalışmada bu önemli bir husustur. Kendi imkanlariniz ve eklentiler ile denemeleriniz sonucunda hala çalışmıyor ise bir WordPress Güvenlik Uzmanı ile çözmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir