nowyoutech.com | Teknoloji, Gezi, Sağlık, Sinema, Dizi ve Film Blog Sitesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SEO
  4. »
  5. WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu

Hız optimizasyonu nedir? - Wordpress sitede hız optimizasyonu nasıl yapılır?

Now You Tech Now You Tech - - 4 dk okuma süresi
113 0

WordPress Hız Optimizasyonu dünya çapında WordPress’in %80 oranında kullanılan bir CMS olmasından kaynaklı önemli bir işlemdir. WordPress hız optimizasyonu yaparken dikkatli ve kuralına gire yapmak zorundasınız. Google SEO açısından önemli olmasının sebeplerinden biri de Google Pagespeed gibi hız optimizasyonu testinin yapıldığı bir sistemin olmasıdır. Google PageSpeed Tools kontrol edebiliyorsa yapılan çalışmaları Google’da kontrol eder ve sitemize dair birçok veri alır.

WordPress Hız Optimizasyonu Nedir?

WordPress Hız Optimizasyonu Google SEO açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yapılan hız optimizasyonları aynı zamanda olumlu bir kullanıcı geri dönüşü açısından büyük rol almaktadır. Sitenizde grafik ve yazılım olarak yapacağınız optimizasyonlar WordPress tabanlı İnternet sitenizi hızlandırma işlemi altta belirttiğimiz listede yer alan farklılıklara göre sağlanmaktadır.

Donanım ve Yazılımsal Optimizasyonlar

Hız Optimizasyonu yaparken karşınıza önemli iki faktör çıkacaktır. Bunlar Donanım ve yazılımsal olarak ikiye ayrılır. Donanım internet sitemize ve sağlayıcınıza ayırdığımız bütçeye ve çalıştığınız firmaya göre değişiklik gösterirken, yazılımsal optimizasyonlar tamamen size bağlıdır.

Donanımsal Hız Optimizasyonu

Donanımsal Hız Optimizasyonu yapacağınız internet sitenizin barındığı Hosting – Sunucu bu alanda yer almaktadır. Donanımsal hız optimizasyonu kullandığını Hosting firmasının yayın yaptığı ülkeye bağlı olarak işlemci, CPU, ram, gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu konuda sitenizin ihtiyacını bilmek ve ona göre bir sağlayıcı seçmeniz gerekir. Çalışacağınız barındırma firmasını seçerken ne kadar fiyatına dikkat edecek olsanız da, teknik özelliklerinin sitenizde hız açısından etkisi olacağını da unutmayın.

Yazılımsal Hız Optimizasyonu

WordPress tabanlı sitenizde gerçekleşen sorgu sayılarından, yanıt verme süreleri ve veri tabanına işlemesine, bu süre içerisinde gerçekleşen pratikliği bağlı olarak değişiklik gösterir. Basit bir yazılım şablonu kullanmak ve arka planda işleyen sistemi yazılımsal olarak daha hızlı hale getirmeniz, düzenleme yapmanız gerekir. Daha düşük kod yapıları ve işleyişi ile bunu elde edebilirsiniz. Burda unutmamanız gereken kısım ise profesyonel bir yazılımcı ile çalışmanız size fayda sağlayacaktır.

WordPress Sitede Grafik ve Tasarımın Hız Açısından Önemi

Hız optimizasyonu yaparken yazılım ve donanım gibi gereksinimleri geçtiğiniz zaman karşınıza tasarımsal sorunlar çıkacaktır. Sitenizin ana sablonunu oluşturduktan sonra, ek olarak eklediğiniz görseller, Slider ve site içerisinde görünecek yapılar için ayrı bir optimizasyon gereklidir. Bunlara örnek verecek olursak görsel optimizasyonu resimleri doğru formatta yüklemek veya dönüştürmek olacaktır.

Hız Optimizasyonu Avantajları

WordPress Hız Optimizasyonu yaptığınız zaman Google botları başta olmak üzere sitenizin tüm erişimi daha kolay bir hal almış olacaktır. Özellikle organik ziyaretçileriniz internet sitenizde ne kadar iyi bir performans ile vakit geçirir ise, tüm etkenler sizi Google gözünde değerli yapacaktır. Sitenizin açılış süresinden, gezinme süresine kadar yapacağınız Wordpress Hız Optimizasyonu adı altında tüm iyileştirmeler Google açısından sizi ön plana çıkaracaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir